Reklam

Geçmeyen Faranjit

  • 22 Mayıs 2017
  • 2.123 kez görüntülendi.
Geçmeyen Faranjit

Faranjit, kısaca farinksin yani yutağın mikroorganizma kaynaklı iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Vücutta bu tip oluşabilecek enfeksiyonların en önemli nedeni bağışıklık siteminin zayıflamasından kaynaklıdır. Bağışıklık sistemi yani immün sisteminde vücut, girebilecek kimyasallara, mikroorganizmalara karşı antikor üreterek savaşır duruma geçer.

Bağışıklık siteminin zayıflaması durumunda ise vücut yeterince antikor üretemez ve mikroorganizmalara dolayısıyla hastalıklara açık duruma gelir.

Faranjit; boğaz iltihaplarına verilen genel isim olarak tanımlanır ve genellikle ses kısıklığı, yutkunmada yaşanan ciddi problemler ve yutkunurken hissedilen boğazda bir şey varmış hissi, ağrı ile başlar, öksürük, ateş, boğazda lekeler, ağız kokusu, burun akıntıları ile şiddetlenir. Faranjit rahatsızlığı genellikle virüs kaynaklı oluşur ve antibiyotik kullanımı etki etmez. Bazı durumlarda ise bakteriyel kaynaklı olarak boğaz iltihabı gerçekleşebilmektedir. Bu durumda gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalı ve uzman doktor yardımı gerekmektedir.

Günümüzde akılsız ilaç kullanımından dolayı ve bu tarz rahatsızlıklıklarda sürekli olarak antibiyotik kullanımı hissiyatından dolayı hastalığın iyileşmesi gecikebilmekte ve hastalık daha da şiddetlenebilmektedir.

Geçmeyen Faranjit Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Faranjit belirtileri yukarıda da bahsedildiği gibi ses kısıklığı, boğazda kuruluk, ağız kokusu, yutkunurken boğaza bir cisim takılması hissi gibi faktörlerle başlar, öksürük, ateş, burun akıntıları gibi belirtilerle şiddetlenmektedir. Geçmeyen faranjitin en önemli nedeni yanlış ilaç kullanımından dolayı enfeksiyonun bademciklere kadar yayılması durumudur. Enfeksiyonun yayılması, hastalık şiddetini arttırmakta ve hastalığın iyileşme süresini de uzatmaktadır.

Bu tarz viral veya bakteriyel kaynaklı rahatsızlıklarda kesinlikle kendi başına bilgisizce ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Bilgisizce kullanılan ilaçlar enfeksiyonun yayılmasına ve iyileşme süresinin uzamasına neden olabilmektedir.

Geçmeyen Faranjt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Faranjit rahatsızlığında öncelikle enfeksiyonun viral ya da bakteriyel kaynaklı olduğu tespit edilir ve uygun tedavi yöntemi seçilir. Bu tarz rahatsızlıkların oluşumunun önlenmesinde en önemli faktör bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için özellikle sağlıksız ve dengesiz beslenmeden uzak durulmalı, alınabilecek vitamin takviyeleri, meyve ve sebze tüketiminin artırılması, bol su tüketilmesi, posalı yiyecekler yenilmesi, soğuk havalarda sıkı giyinilmesi gibi bazı ufak önlemler ile bu tarz rahatsızlıkların oluşumu önlenebilmektedir.

Fakat bu tarz rahatsızlıklarda yukarıda da bahsedildiği gibi en önemli faktör bilgisiz ilaç kullanımıdır. Bu yüzden enfeksiyonel rahatsızlıklarda bilgisiz ilaç kullanımından kaçınılmalı ve uzman doktor kontrolünde yazılan reçetelere uygun olarak ve düzenli olarak ilaç kullanımı gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    tinder app , how to use tinder
    how to use tinder

BİR YORUM YAZ