Reklam

Geçmeyen Göz Kızarıklığı

  • 10 Nisan 2017
  • 4.219 kez görüntülendi.
Geçmeyen Göz Kızarıklığı

Göz kızarıklığı günümüzde çok yaygın bir rahatsızlık olmakla beraber bir çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bir çok hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmakla beraber hastalık göstergesi olarak da karşılaşılabilen bir durumdur. Özellikle yaz aylarında başlayan mevsimsel alerjik rinitle beraber gözlerde yaşarma ve kaşıntıyla beraber göz kızarıklığı sıklıkla oluşmaktadır.

Çok ciddi bir rahatsızlık olmamakla beraber hastalık tedavisiyle genellikle geçen bir komplikasyondur. Tedavi hastalık etmenine göre yapılır ve etmen ortadan kaldırıldığı zaman bu tarz göz kızarıklığı, kaşıntı gibi komplikasyonlarda belirli bir süre sonra kendiliğinden kalkma eğiliminde olacaktır.

Geçmeyen Göz Kızarıklığının Nedenleri Nelerdir?

Alerji Kaynaklı Kızarıklıklar

Alerji, kısaca vücudu etkileyen etmenlere karşı verilen yanıt olarak tanımlanabilmektedir. Güneş, kimyasallar, mevsimsel olarak oluşan alerjik rinit gibi bir çok faktöre karşı vücut çeşitli yanıtlar verebilmektedir. Gözde kaşıntı ve kızarıklık, yanma hissi, burun akıntıları, halsizlik ve yorgunluk şeklinde verilen bu yanıtlar vücut bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabilmektedir.

Enfeksiyonlar Sonucu Oluşan Kızarıklıklar

İnsan vücudu çok hassas bir yapıdadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, insan vücudunu mikroplara açık bir hale getirmekte ve vücudun bazı bölgelerinde enfeksiyon kaynaklı komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Gözde yaşanan enfeksiyonlar gözlerde kanlanma, kızarıklık, ağrı ve yanma hissi gibi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Göz insan vücudunun en hassas bölgelerinden biri olması nedeniyle oluşan enfeksiyonun diğer dokulara yayılması ve gözde ciddi geçmeyen rahatsızlıklara yol açması mümkün olacağından bu durumlarda çok daha dikkatli olunması gerekir.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, gözde batma-yanma ve ağrı hissine neden olabilmekte, bu da gözlerde kızarıklığa yol açabilmektedir.

Travma

Kaza sonrası göz çevresinde yaşanan travmalar, göz kızarıklığına, kanlanmalara ve bir çok komplikasyona yol açabilmektedir.

Geçmeyen Göz Kızarıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Kızarıklığın kaynağına göre tedavi yöntemi seçilir. Alerji kaynaklı olarak oluşan kızarıklıklarda, alerjinin azaltılması için kullanılan antihistaminik ilaçlar, gözde yaşarma ve kızarmayı önlemek için kullanılan çeşitli göz damlaları ile komplikasyonların şiddeti azaltılabilmektedir.
  • Enfeksiyon kaynaklı olarak oluşan kızarıklarda tedavi önemlidir ve iltihabın vücuttan atılması gereklidir. Bunun için çeşitli antibiyotikli göz damlaları gibi preparatlarla tedavi uygulanır. Bunun kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekmektedir.
  • Göz kuruluğu sonucunda gözlerde yanma-batma hissine bağlı olarak kızarıklık oluşabilmektedir. Doktor kontrolünde kullanılan göz yaşı preparatları ile komplikasyonlar önlenebilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.

BİR YORUM YAZ