Reklam

Geçmeyen Tonsillit

  • 03 Nisan 2017
  • 4.072 kez görüntülendi.
Geçmeyen Tonsillit

Bademcikler, boğazın arka kısımlarında bulunan ve vücudun bağışıklık sisteminde önemli görevler üstlenen bir yapıdır. Zararlı organizmaları yakalayarak vücudun mikroplara karşı savaşmasında önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda vücut mikroplara karşı savaşamaz duruma gelmekte ve bu bölgelerde enfeksiyon oluşumu gözlenebilmektedir.

Tonsilit, boğazda bulunan bademciklerin enfeksiyonu yani iltihaplanması olarak bilinir. Eğer tedavisi yapılmadığı durumlarda kriptik tonsilit şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kriptik, girinti çıkıntı anlamına gelmekte olup normal iltihaplanma sürecinden daha şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır.

Kronik (geçmeyen) Tonsillit Belirtileri Nelerdir ?

  • Bademcik iltihabı sonucunda, bağazlarda şişme, ağrı, nefes alıp verirken çekilen zorluklar, bademciklerde kızarıklık, baş ağrıları, yorgunluk ve buna bağlı kişinin kendisini halsiz hissetmesi, balgamlı öksürükler, yemek yerken çekilen sıkıntılar, ağızda oluşan pis koku, kulak çınlaması, ateş, kas ve eklemlerde hissedilen ağrılar gibi bir çok belirti oluşabilmektedir.
  • Bademcik iltihaplanması durumunda iltihabın vücuttan atılması gerekmektedir. Aksi takdirde enfeksiyonun yayılması ve buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin giderek zayıflamasına neden olur. Ve hastalığın tedavisi daha da zorlaşmaktadır.

Geçmeyen Tonsillitin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Bademcik iltihaplanması genel olarak bakteriyel ve virüs kökenli olmak üzere iki şekilde oluşmaktadır. Bademcik iltihaplanmalarının çoğunluğu bakteriyel kökenli oluşur.

  • Gribal veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda oluşan enfeksiyonların bademciklere yayılması tonsillit oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Terli şekilde sokağa çıkma, aşırı yapılan spor aktiviteleri, dengesiz beslenme gibi durumlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak üst solunum yollarında enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir.

Geçmeyen Tonsillitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle hastalık kökeninin anlaşılması gerekir. Bakteriyel kökenli enfeksiyonlarda doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir. Antibiyotik tedavisi ile bademciklerdeki enfeksiyonun atılımı sağlanarak tedavi gerçekleştirilir. Bunun yanında antiseptik ağız gargaraları ve ağız spreyleri ile enfeksiyonun yayılması önlenebilmektedir. Soğuk algınlığından kaynaklanan enfeksiyonlarda antibiyotik yanında ibuprofen, klorfeniramin gibi etken madde içeren tablet preparatları kullanılabilmektedir. Fakat bu ilaçların kesinlikle uzman doktor kontrolü ve tavsiyesi altında kullanılması gerekmektedir.
  • Viral kökenli iltihaplanmalar genellikle gribal enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır ve antibiyotik tedavisi etki göstermez. Genellikle kendiliğinden geçmekte olup hastalık vücuttan atılıncaya kadar günlük aktivitelerde ve beslenme gibi durumlarda dikkatli davranılması gerekmektedir.
  • Rahatsızlık durumunda hastanın kendini koruması, beslenmesine dikkat etmesi, soğuk havalarda sık dışarı çıkma gibi durumlardan kaçınılması ve bol su tüketmesi gerekmektedir.
  • Bunun yanında tedaviyi destekleyici olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için vitamin takviyeleri veya doğal ürünler kullanılabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ