Genital Bölgede Sızlama

Genital Bölgede Sızlama

Kadınlarda sıklıkla görülen genital bölge sızlaması, vajinal ağrı olarak da isimlendirilmektedir. Kimi zaman tüm vajinal bölgede hissedilen bu sızı hissi, vajinada da bir ağrı ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu his bazı kadınlar tarafından batma, yanma ya da soğukluk gibi farklı şekillerde ifade edilmektedir.

Genital bölgede sızlamanın temel nedeni yaralanmalardır. Zamanla durum ciddileşebilir ve ağrı da şiddetlenebilir. Bazen de genital bölgede sızı ya da vajinada ağrı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisidir.

Genital Bölge Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Genital bölgedeki ağrı ya da sızı hissi; vajina ağzında, içinde ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak ilk akla gelen sebep, enfeksiyonel durumlardır. Aynı zamanda kullanılan bakım ürünlerine alerji, kimyasallar ile sürekli olarak haşır neşir olma ya da vajinal mantar gibi sebepler de ilk etapta bu belirtilere neden olabilmektedir. Vajinal bölgede sızı veya ağrı ile birlikte ortaya çıkan;

  • Vücut ısısında yükselme,
  • İdrara çıkarken zorlanma,
  • Kanama,
  • Yanma,
  • Ciltte döküntüler,
  • Batma gibi durumlar da dikkate alınmalı ve bu durumlar söz konusu ise doğrudan doktora gitmek gerekir.

Vajinada Mantar

Genital bölgeye rahatsızlık veren başlıca faktör, vajinada ortaya çıkan mantar enfeksiyonudur. Bölgede mantar oluşumu söz konusu ise genel olarak kızarıklık, aşırı derecede kaşıntı, akıntıda katılaşma ve rahatsızlık hissi de ortaya çıkmaktadır. Kaşınma ile bağlantılı olarak kızarıklığın artması, derinin tahriş olması gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bunlara ek olarak idrar yaparken yanma ve kaşıntı, acı, ağrı ve sızlama gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.

Vajinal Mantar Tedavisi

Her kadında minimum bir defa görülen bu durumdan korunabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Mantar enfeksiyonunda üremeyi en fazla etkileyen durum, genital bölgenin ıslak ya da nemli kalmasıdır. Aynı zamanda cinsel ilişki sonrasında bölgenin temizlenmemesi, tuvalete çıktıktan sonra arkadan öne doğru temizleme işlemi uygulanması ve doğru şekilde kurulama yapılmaması da mantar enfeksiyonu nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle kadınların, bu gibi durumlara azami derecede dikkat göstermesi gerekmektedir. İç çamaşırının pamuk içerikli olması, çamaşır değiştirme sıklığının her güne inmesi ile durum hafifletilebilmektedir.

Vajinal mantar oluşan kadınların sabun veya benzeri ürünleri bölgeye değdirmemesi, çok sıcak ya da çok soğuk su ile temizleme işlemi yapmaması da son derece önemli ayrıntılardır. Ortak kullanım alanlarındaki tuvaletlerin, yüzme havuzu ya da duşakabinlerin kullanılmaması, mecburi durumlarda ise kullanım öncesinde temizlenmesi de çok önemlidir. Enfeksiyonun rahim ağzına kadar ilerleme riski bulunduğu için doğrudan doktora gidilmesi ve antibiyotik tedavisine başlanması da oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ