Genizde Şişlik

Genizde Şişlik

Geniz bölgesinde bulunan lenf bezleri ve dokular vücutta mukus adı verilen salgı üretirler. Mukusun, dışarıdan gelen etmenlere karşı vücudu koruma ve dokuların nemli tutulması gibi görevleri vardır. Yani bağışıklık sisteminde oldukça etkili bir yapıdır.

Normalde mukus genizden boğaza doğru akar ve çok hissedilmez. Fakat bağışıklık sisteminin düşmesi halinde vücut dışarıdan gelen etmenlere karşı savaşamaz duruma gelir ve sinüslerin tıkanmasıyla genizden boğaza doğru gelen mukus salgısı hissedilmeye başlar, yutkunurken çekilen zorluklar ve geniz bölgesinde hissedilen şişlikler gibi komplikasyonlar ortaya çıkar. Bu duruma geniz akıntısı denir.

Kanser hasarlı hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması olarak tanımlanır. Geniz bölgesinde bazı durumlar da kitle şeklinde şişlikler ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda kanser riski de göz önüne alınarak vakit kaybedilmeden sağlık kuruluşundan yardım almak gerekir.

Geniz Akıntısının ve Geniz Bölgesinde Şişliklerin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  • Soğuk algınlığı, grip, alerji, gebelik gibi durumlara bağlı olarak hormonlarda yaşanan dengesizlikleri, dengesiz ve sağlıksız beslenme, bazı ilaçlar, sinüzit, burun ve boğaz bölgesinde oluşan enfeksiyonlar vb. gibi durumlar mukus salgısının artmasına, sinüslerin tıkanması ve dolayısıyla geniz akıntısının oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Geniz akıntısının oluşmasıyla boğazlarda ağrı, şişlikler, yutkunmada ve beslenme sırasında çekilen zorluklar, burun akıntıları, boğazda kızarıklık, burun akıntıları gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir.
  • Yukarıda belirtilen komplikasyonların oluşmaması ve genizde oluşan şişliğin gitgide büyümesi gibi durumların hissedilmesi, bu bölgede kist oluşmasının göstergesi olabilmektedir. Böyle durumlarda gırtlak kanseri gibi riskler göz önüne alınarak en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve yapılan testler sonucunda tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Geniz Bölgesindeki Şişliklerin Tedavisi Nasıldır?

Geniz bölgesinde oluşan şişliklerde, şişliğin oluşma nedenine göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Enfeksiyon bağımlı olarak oluşan şişliklerde enfeksiyon kaynağı belirlenerek uygun tedavi yöntemi seçilir. Enfeksiyon bağımlı olarak hissedilen şişlikler genellikle bakteriyel olarak ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda antibiyotik tedavisi ile hastalık iyileştirilebilmektedir.

Bunların dışında bol su içmek veya sulu gıdalarla beslenmek, düzenli ve sağlık beslenme, ek vitaminler gibi etmenler bu tarz rahatsızlıkların oluşmasını önleyebilmektedir.

Geniz de oluşan şişliklerin kist bağımlı olması durumunda, kistin kanserli veya zararsız olması yapılan testlerle belirlenerek, hastalığın şiddetine göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Böyle durumlarda sağlığınıza özen göstermeniz, hekim veya eczacınızdan yardım almanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ