Reklam

Göbek Çevresinde Oluşan Ağrı

  • 29 Aralık 2017
  • 1.021 kez görüntülendi.
Göbek Çevresinde Oluşan Ağrı

Çok sık aralıklarla meydana gelmese de göbek çevresinde oluşan ağrı zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlık hastanın panik yapmasına neden olabileceği gibi, uzun vadede geçmediğinde de tedirginlik hissi yaratabilmektedir. Genel olarak göbek deliğinde oluşan bir ağrı nedeniyle göbek çevresinde de ağrı hissi ortaya çıkabilmektedir. Ancak göbek ağrısı ciddi bir probleme de işaret ediyor olabilir. Bu nedenle belirtilerin takip edilmesi ve gerekli görüldüğü takdirde müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Göbek Çevresinde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanma, göbek bölgesine sirayet ederek bu bölümde ağrıya yol açabilir. Bu ağrı direk olarak idrar yolu enfeksiyonu habercisi değildir. Kişide idrar yapma esnasında oluşan yanma hissi, idrarın renginin bulanık ve kötü kokulu olması, karın ve kasıklarda baskı ve ağrı, idrara çıkma ancak idrarı tam olarak yapamama gibi şikayetler varsa, bir enfeksiyon oluşumu söz konusu olabilir. Bu durum böbreklere sıçrayıp daha kapsamlı bir enfeksiyon halini alabileceği için tehlikelidir.
  • Bireyin apandisitinde bir ağrı sorun söz konusu ise, göbek çevresinde ağrı görülebilir. Bu durumun diğer semptomları ise vücut ısısının yükselmesi, bulantı hissi, ishal de sayılabilir.
  • Gebeliğin başlangıcında da göbek bölgesinde ağrı oluşabilir. Aynı zamanda kasıklara inen bir ağrı da ortaya çıkabilir. Ancak bu göbek çevresi ağrısı bebek açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Ağrı hissi ciddiye alınmalı ve uzman bir doktora gidilerek muayene olunmalıdır.
  • Göbek kısmının yanı sıra üst karın bölgesinde de ağrı seyrediyor ise, mide ülseri rahatsızlığı meydana gelmiş olabilir. Uzun ya da kısa vadeli olarak ortaya çıkabilen bu ağrıya; iştahsızlık, bulantı, kilo kaybı, halsizlik durumu gibi sorunlar da eşlik ediyorsa durum ciddi olabilir ve yine uzmana görünmek gerekmektedir.
  • Birey uzun süreli bir tedavi içerisinde ise ve ilaç kullanıyorsa, bu ilaçlardan kaynaklanan yan etkiler de göbek çevresinde ağrıya yol açabilir. Buna ek olarak göbekte fıtık oluşumu, bağırsaklarda ortaya çıkan rahatsızlıklar da ağrıyı tetikleyici olabilmektedir.

Göbek Ağrısı Tedavisi

Göbek bölgesinde oluşan ağrı hissi, yukarıda bahsedilen rahatsızlıklardan kaynaklanmanın yanında daha büyük rahatsızlıklar için de tetikleyici olabilmektedir. Bu nedenle de tedavinin olabildiğince erken başlaması son derece önemlidir. Kişi doğrudan muayene olmalı ve tedavi sürecine doktor gözetiminde başlamalıdır. Ağrının kaynağı bulunduktan sonra uygun bir şekilde tedaviye başlanması önerilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ