Reklam

Göbek Deliğinde Kızarıklık ve Koku

  • 25 Nisan 2017
  • 1.870 kez görüntülendi.
Göbek Deliğinde Kızarıklık ve Koku

Göbek deliğinden gelen koku ve kızarıklık oluşumu genellikle göbek deliği iltihabı ile ilişkilendirilmektedir. Tıp literatüründe omfalit olarak bilinen göbek deliği iltihabına her yaştan kimsede rastlanabilmektedir.

Göbek deliği vücutta bulunduğu yer itibariyle nemli ve karanlık olduğundan, bakteri ve mantarların yaşamı için gayet uygun koşullara sahiptir. Bu bölgede biriken mantar ve bakteriler, burada çoğalarak enfeksiyona/iltihaplanmaya sebebiyet verebilir.

Rahatsızlığın göbek etrafındaki kızarıklık ve göbek deliğinden gelen koku dışında diğer bulguları ise şunlardır;

  • Göbek deliği ve etrafında kanama,
  • Göbek deliğinde şişlik oluşumu,
  • Göbek deliği ve çevresinde ağrı

Göbek Deliği İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Omfalitin başlıca nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

Hijyen Eksikliği

Göbek deliğinin bakteri oluşumuna oldukça müsait olduğundan bahsetmiştik. Özellikle bu bölgenin yeterince hijyenik tutulması akabinde bakteri oluşumu daha da kolaylaşır ve iltihaplanma meydana gelebilir. Özellikle sık yıkanmayan kişilerde veya keselenme esnasında göbek çevresinin temizliğine pek önem vermeyenlerde sık rastlanmaktadır.

Göbek Deliğine Doğru Elle Temas/Dokunma

Eller gün içinde sürekli olarak dış ortamla temas halinde olduklarından fazla miktarda bakteri taşırlar. Ellerin yıkanmadan göbek deliğine doğru sürekli temas etmesi, bakterilerin göbek ve çevresine ulaşmasına yol açarak iltihaplanmaya zemin hazırlar. Bu yüzden ellerin hijyenliğinden emin olunmadığı sürece göbek çevresine dokunulmaması tavsiye edilir.

Fazla Terleme

Vücuttaki ter bezleri tarafından salınan ter, kendine has koku ve yapısı olan bir sıvıdır. Ter, özellikle çok fazla terleyen kimseler için sosyal yaşamda ve gündelik hayatta sorun yaratmaktadır. Fazla terlemenin getirdiği diğer sıkıntılarla beraber göbek deliği ve çevresindeki nem oranı da artarak bakteri oluşumunu kolay kılar. Aşırı terleyen kişilerde göbek deliği iltihabı rahatsızlığına sık rastlanmaktadır.

Göbek Deliği İltihabını Önlemek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

  • Sık duş almak bakteri oluşumunu önleyerek, göbek deliği iltihabının önüne geçer.
  • Elle göbek deliği ve çevresine temas etmemek.

Şayet farkedilen kızarıklık ve göbek deliği kokusunun hijyen eksikliğiyle ilgili olduğu düşünülmüyorsa, hiç vakit kaybetmeden uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. I’m also commenting to let you be aware of of the brilliant discovery my child encountered checking your blog. She came to understand a lot of details, including how it is like to have a marvelous coaching heart to get folks easily fully grasp a variety of complex issues. You actually did more than my desires. I appreciate you for delivering such good, dependable, edifying and also cool guidance on that topic to Ethel.

BİR YORUM YAZ