Göbek Deliğindeki Şişlik

Göbek Deliğindeki Şişlik

Anatomik olarak hemen hemen her bireyin göbek deliği farklılık gösterir ve bunların kimisi içine doğru dönük, kimisi dışa doğru çıkık, kimisi de göbekle aynı hizada olabilir. Kişi göbek deliğinde bir şişlik olup olmadığını kendisi anlayacak, hissedecektir. Bu şişliğin göbekteki şişlikten ötürü değil direkt göbek deliğinin şişmesi ile ve hatta bazı durumlarda göbek deliğinin dışa çıkması, dışa fırlaması da olabilir. Bu durumda doktor muayenesi gerekir ve nedeni varsa patolojik bir durum onun tanısının koyulması gerekir.

Göbek Deliği Neden Şişer?

Göbek deliğinin şişmesi eğer ağrı ile birlikte kendini gösteriyorsa erken teşhis çok önemlidir ve en kısa sürede doktora gitmek gerekir. Aynı zamanda göbek deliğindeki bu şişlik genellikle göbek fıtığının göstergesidir ve bu durumdayken kişinin özellikle dikkatli davranması gerekir. Mesela göbek fıtığı olan ve göbeğinde ağrı olan hastanın;

  • Ağır şeyler kaldırmaması ve ne beline ne de göbeğine fazla yüklenmemesi gerekir. Aynı zamanda fazla eğilmemesi de gerekir.
  • Genellikle çok doğum yapmış kilolu kadınlarda görülür ve bu durum da bedenin çok zorlanmasından (doğumlar esnasında) ve fazla kilo ile de bedene çok yüklenilmesinden kaynaklıdır. Ve hekimin kontrolüne göre doğum yöntemi seçilmeli ve yine çok ağır kaldırılmamalıdır.
  • Göbek deliğindeki aşırı farklılaşmalarda ve dışa çıkmadaki absürtlükte hemen doktora gidilmelidir.

Göbek fıtığında erken teşhis çok önemlidir ve eğer kişide tuvalete çıkma sorunu var ise bağırsaklarında hareketsizlik, artmış bulantı ve kusma var ise kesinlikle beklenmemesi gerekir ilerlemeye başlamış olabilir. Bunların yanısıra böyle belirtiler kişinin sosyal yaşantısında da büyük olumsuzluklara neden olacak ve farklı rahatsızlıklar çekmesinin nedeni olacaktır. 
Göbek fıtığında normalde karın zarının çevrelediği bir alan içerisinde olan iç organlardan bir kısmı yırtık ya da yıpranma olan zarın bir yerinden dışarı çıkarlar bu durumda iç organlar olması gerektiği yerde bulunmaz. Bu durumda da göbek deliğinde çok büyük bir ağrı ve göbek deliğinin dışa çıkması gerçekleşir.

Genellikle doğumdan sonra kadınlarda çok sık görülür ve doğum esnasındaki fazla ıkınma ve zorlama aynı zamanda yoğun kilonun vücuda yapmış olduğu büyük baskı da buna neden olur.
Kendinizde bu şikayetleri buluyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktora gitmenizi ve erken teşhise önem vermenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ