Reklam

Göğsümdeki Gaz Sıkışması

 • 16 Mayıs 2017
 • 5.618 kez görüntülendi.
Göğsümdeki Gaz Sıkışması

Göğüste gaz sıkışması olarak tarif edilen göğüs sıkışması psikolojik sebepler gibi daha basit nedenlerden olabileceği gibi kalp rahatsızlıkları gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarının göstergesi de olabilir. Göğüste hissedilen sıkışma hissinin ne kadar sıklıkta olduğu ve beraberinde görülen diğer sorunlar, tanı aşamasında önemli detaylardır.

Göğüste Sıkışma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Günümüzde bir çok rahatsızlığın altında yatan neden psikolojik etkenlerdir. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar göğüste sıkışma ile kendini gösterebilir. Çok stresli bir hayat süren kişilerde, sürekli olarak endişe içinde olan kimselerde sık görülür. Yalnızca basit stres, endişe hallerinde değil; panik atak rahatsızlığı olanlarda da fazlaca rastlanmaktadır.

Kalp Rahatsızlıkları

Göğüste sıkışma probleminin en korkulan nedenlerinden biri kalp hastalıklarıdır. Ancak tek başına göğüs sıkışması, kalp hastalığı tanısı için yeterli bulgu değildir. Şayet sıkışma, daralma hissi ile birlikte aşağıda bahsedilen şikayetlerden en az biri söz konusuysa, kalp krizi belirtisi olabileceğinden derhal uzman doktora gidilmelidir.

 • Nefes darlığı,
 • Kalp atışlarında düzensizlik,
 • Göğse giren ani ağrı,
 • Omuz ve kollarda ağrı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Terleme,
 • Baş dönmesi

Kas Krampları

Vücuttaki organların hareketini sağlamakla görevli kaslarda gözlenebilen kramplar, göğüs sıkışması şikayetine yol açabilir. Kas krampları genellikle kısa süreli görülür.

Göğüs Kafesi Ağrısı

Halk arasında çoğu zaman göğüsteki sıkışma, daralma, ağrı hissi ile göğüs kafesi ağrısı birbirine karıştırılmaktadır. Göğüste olduğu sanılan sıkışma, ağrı problemi sanılanın aksine göğüs kafesinde olabilir.

Bulunduğu yerdeki iç organlarımızı(akciğer, kalp vs.) korumakla görevli olan göğüs kafesine, alınabilecek şiddetli hasar bu bölgede ağrıya sebebiyet verebilir. Göğüs kafesindeki ağrı ise kişide göğüste sıkışma, daralma şikayetine yol açabilir.

Uyku Felci

Tıp dilinde “hipno pampek felç” olarak bilinen uyku felci, halk arasında az rastlanan sorunlardan biridir. Uykudan uyanma sırasında beynin uyanmasına rağmen bedenin tam anlamıyla hareket halinde olamaması olarak tanımlanır. Aşırı stres, kaygı, uyku düzensizliği, sigara ve alkol kullanımı uyku felcine neden olabilmektedir. Uyanma sürecinde veya sonrasında göğüste hissedilen sıkışma, uyku felcinin belirtisi niteliğinde olabilir.

Göğüste sıkışma hissi; stresten, kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok sorundan kaynaklı olabilir. Bu yüzden şikayetin şansa bırakılmaması ve muhakkak doktora gidilmesi önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. vreyrolinomit dedi ki:

  I always was interested in this subject and stock still am, thanks for posting.

 2. JavierTox dedi ki:

  browse tinder for free , tinder website
  tinder dating app

BİR YORUM YAZ