Reklam

Göğüs Kafesi Ağrısı ve Kolda Uyuşma

  • 03 Şubat 2018
  • 1.009 kez görüntülendi.
Göğüs Kafesi Ağrısı ve Kolda Uyuşma

Göğüs kafesinde ağrı, genel olarak kalp rahatsızlıkları ile ilişkilendirilir. Özellikle kalp krizi esnasında, göğüs kafesinde şiddetli ağrı görülmektedir ve bu ağrı kimi zaman boyun ya da omuz bölgesine dek yayılabilmektedir. Genel sebepler dışında, bireysel sebepler de durumun nedeni olabilmektedir.

Göğüs Kafesinde Ağrı ve Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Göğüs kafesinde ağrı ve kolda uyuşma, genel olarak bir arada görülen semptomlardır. Bireylerde bu iki semptoma sıklıkla rastlanmaktadır. Burada gerçekleşen ağrının nedenlerinden bir tanesi, akciğerlerde ya da kalpte ortaya çıkan sorunlardır. Koroner arter isimli kalp rahatsızlığında, bu iki belirti aynı anda ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda bu rahatsızlığın olduğu bireylerde ağrı başladığı zaman, hareket kabiliyetinde kısıtlanma ya da hareket edememe gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir.
  • Kansızlık, vücudun genel dengesinde bozulmalara yol açan tipik bir rahatsızlıktır. Uyuşma, kalp çarpıntısı, göğüs kafesi ağrısı ve soluk alıp vermede güçlük gibi belirtilere sahiptir ve acilen müdahale gerektirecek durumlara yol açabilmektedir. Demir eksikliği bulunan bireylerde anemi de sıklıkla gözlemlenmekte olup, mutlaka ilaç tedavisi uygulanması gerekir. Aynı zamanda kişi beslenme düzenine de son derece dikkat etmelidir.
  • Yüksek tansiyon hastası kişilerde tansiyonun çeşitli nedenlerle yükselmesine bağlı olarak, kol uyuşması ve göğüs kafesi ağrısı gözlemlenebilir.
  • Midede ortaya çıkan ülser de göğüs kafesinde ağrı nedenlerinden bir tanesidir. Özellikle pankreasla ilgili rahatsızlıklarda da hem kolda uyuşma hem de göğüs kafesi ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Midede ortaya çıkan durumlarda, dıştan müdahale yetersiz kalırsa, tanı için endoskopi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Göğüs Ağrısı ve Uyuşma Tedavisi

Öncelikle ağrı ve uyuşmaya neden olan faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Akciğerlerden kaynaklanan bir sorun söz konusu ise bu doğrultuda bir tedavi uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra kalp yetmezliği, ülser, tümör, akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların da belirtileri arasında yer alan uyuşma ve göğüs kafesi ağrısı için bir an önce tanı konmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Muayene sonrasında gerekli görülürse MR cihazı ile ağrının kaynağı bulunabilir. Aynı zamanda gerekli olursa kan tahlili de yapılmalı ve sonuçları detaylı bir şekilde incelenmelidir. Teşhis konduktan sonra rahatsızlığın tedavisine başlanmalıdır. Bunun için genellikle ilk etapta uzmanlarla ilaç tedavisi uygulanır ve kişideki gelişmeler gözlemlenir. Ardından, ilaç tedavisi yetersiz kalır ise yahut rahatsızlık kronik bir durumdan kaynaklanıyor ise, mutlaka uygun tedavi uygulanmalıdır.

Gerekli olursa doktorun gözetiminde ve yönlendirmesi ile uygun bireysel bir tedavi de uygulanabilir. Bazı kişilerde kronik rahatsızlıklarda ömür boyu ilaç kullanımı ve düzenli aralıklarla doktor kontrolü de istenebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ