Reklam

Göğüs Kafesi Altında Ağrı ve Sancı

 • 02 Mayıs 2017
 • 17.302 kez görüntülendi.
Göğüs Kafesi Altında Ağrı ve Sancı

Karın ve boyun bölgesi arasında kalan üst bölge, göğüs kafesi olarak tanımlanır. Göğüs kafesi altında bulunan ve hayati fonksiyonları yerine getiren kalp, akciğer organlarını dış ortamdan gelebilecek zararlara karşı korumakla görevlidir. Yalnızca bu organların korunmasında değil, solunum işlevinde de önemli işlevlere sahiptir.

Göğüs kafesinde hissedilen ağrılar çoğu zaman göğüs ağrısı ile karıştırılmaktadır. Göğüs ve göğüs kafesi ağrısı birbirinden farklı nedenlerden kaynaklandığından ikisinin doğru ayırt edilmesi önemlidir. Göğüs kafesi ağrısı genellikle travma etkenlerinin sonucu olarak baş gösterir. Direkt olarak bu bölgeye alınan hasar, darbe akabinde ağrı oluşabilir. Ancak her seferinde illa ki fiziksel temas olmasına gerek yoktur. Başka bir takım nedenlerden ötürü de göğüs kafesi altında ağrı ve sancı şikayeti meydana gelebilmektedir.

Göğüs Kafesi Altında Ağrı ve Sancı Nedenleri Nelerdir?

Mide Ekşimesi

Besinlerin parçalanmasında etkili mide asidinin, yemek borusuna doğru çıkması sonucunda mide ekşimesi baş gösterir. Göğüs bölgesinde hissedilen yanma, sancı ve ağızda ekşimsi tat oluşumu mide ekşimesinin en bilindik bulgularıdır.

Rahatsızlık çoğunlukla tüketilen gıda ürünlerinden kaynaklanır. Kafein, alkol ve asit bazlı içeceklerin tüketilmesi mide asidi salgısının artışına yol açarak mide ekşimesini tetikler. Göğüs kafesinde hissedilen ağrı ve yanma hissi, mide ekşimesinden kaynaklı olabilir.

Travma Etkenleri

Göğüs kafesine doğru darbe ve hasar alınması akabinde bu bölgede ağrı ve sancı sorunları baş gösterebilmektedir. Geçirilen kaza veya göğüs kafesine doğru sert veya ağır bir cismin temas etmesi sonucunda zarar gören bölgede ağrı hissi meydana gelebilir.

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres, endişe gibi psikolojik etkenlerin sonucu olarak göğüs kafesinde sancı meydana gelebilir. Özellikle panik atak rahatsızlığı olanlarda daha fazla görülmektedir. Psikolojik sorunlar beraberinde buna benzer fizyolojik şikayetleri de getirebilir. Şayet aşırı stres, endişe veya başka psikolojik sorunlar söz konusuysa derhal tıbbi destek alınması önerilir.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Göğüs kafesinin dış etkenlerden koruduğu organlarda oluşabilecek sorunlar, rahatsızlıklar da bu bölgede ağrı ve sancı şikayetine yol açabilmektedir. Vücut için hayati işlevlere sahip aşağıdaki organlardaki problemler, hissedilen ağrının altındaki neden olabilir.

 • Karaciğer,
 • Akciğer,
 • Apandisit,
 • Böbrek,
 • Pankreas

Göğüs kafesi altında sancı geçici olabileceği gibi çok ciddi sebeplerden ve uzun süreli de görülebilmektedir. Bir süredir devam eden ağrı ve sancı şikayeti kesinlikle ihmal edilmemeli, mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. You got a very superb website, Gladiola I discovered it through google. https://heartischemiamed.com heart ischemia for sale

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder dating app , tinder online
  tider

BİR YORUM YAZ