Reklam

Göğüs Kısmında Ezilme

 • 05 Aralık 2017
 • 1.652 kez görüntülendi.
Göğüs Kısmında Ezilme

Göğüs kafesi, altında bulunan organları korumakla yükümlüdür. Ve göğüs kafesinde hissedilen bir ağrı aslında organların yüksek ihtimalle zarar görmediğini işaret eder. Özellikle kış aylarında göğüs kafesinin ezilmesi sık görülür. Yerlerin kaygan olması, yanlış ayakkabı seçimi sonucu düşme, göğüs kafesini zedeler.

Göğüs bölgesinde ezilme olduğu bölgede oluşan şişlik, kızarıklık ve doku kaybı gibi belirtiler ezilmeyi açıklayabilir. Araba kazalarında emniyet kemerinin olmaması nedeniyle göğüs kafesi zarar görebilirken emniyet kemeri takılıyken kasılma sonucu kafese baskı uygulanması da göğüs kafesinde zarara yol açabilir. Kimi zaman kendiliğinden geçebilen göğüs kısmında ezilme, çok şiddetli bir şekilde devam ediyorsa röntgen çekilmelidir. Ancak göğüs kafesinde hissedilen ağrı, ezilmenin sebebi olmayabilir. Bunun için göğüs kafesinde ağrı hissedilmesi halinde doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Göğüste Ezilme Sonucunda Neler Olur?

Akciğerin bulunduğu yere yakın bir şekilde darbe gelmesi halinde göğüs kafesinin ezilmesi nefes almada zorluğa sebep olur. Bunun için göğüs kafesinde ezilme sonucu nefes almada zorluk çeken hasta, uzman bir doktora görünmeli ve hasar tespit edilmelidir. Buna göre uygulanacak doğru tedavi, nefes almayı kolaylaştıracaktır.

Göğüs kafesine alınan darbe şiddetinin fazla olması ten renginde değişime ve doku kaybına sebep olabilir. Bölgede kangren oluşması halinde etkisiz kalan dokunun alınması gerekebilir. Doku hasarı yaşanan bölgeye böyle bir müdahale uygulandıktan sonra tedavinin tamamlanma ve iyileşmesi beklenir. Ardından estetikle müdahale edilip görsel açıdan düzeltme yapılabilir.

En sık olarak göğüs bölgesinde şişlik ve ağrı görülür. Kadınlarda fiziki yapı itibariyle daha belirgin hissedilir. Sürecin uzaması halinde uzman bir doktora görünülmelidir.

Göğüste Ezilme Sonucu Ne Yapılmalıdır?

Ağrı, şişlik, doku kaybı gibi semptomların uzun süreli görülmesi halinde hastanın kendiliğinden tanı koymadan doktora başvurması gerekir. Sonucu ciddi boyutlara ulaşabileceği için herhangi bir yanlış tedavi yöntemi daha kötü sonuçlar doğurabilir.

 • Bebeklerde ya da çocuklarda göğüs kafesi ezilmesi durumunda tedavi yetişkinlere göre daha kolaydır. Gelişimin hala devam etmesi, dokuların hızlı iyileşebilmesi ve kemiklerin henüz sertleşmemiş olması sebebiyle süreç izlenip fizik tedavi uygulanabilir.
 • Ezilme sonrası eklemler yerinden oynayacağı için eklem tedavisi yapılmalıdır. Eklemlerde cüruf yani kist, miyom ve yağ bezi gibi maddelerin birikmesi halinde bu cüruf temizlenmelidir.
 • Nefes alma zorluğunu engellemek için göğüs bölgesine ferahlatıcı yağ veya nane esası sürmek faydalı olacaktır. Ağızdan alınacak vitamin ve mineraller faydalı olabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. zortilo nrel dedi ki:

  Simply wanna remark that you have a very nice web site, I love the style it really stands out.

 2. media promotions dedi ki:

  fabuloso este conteúdo. Gostei muito. Aproveitem e vejam este conteúdo. informações, novidades e muito mais. Não deixem de acessar para descobrir mais. Obrigado a todos e até a próxima. 🙂

BİR YORUM YAZ