Göğüste Acı ve Beze

Göğüste Acı ve Beze

Göğüs bölgesinde kimi zaman ele gelen kitle yani beze ile birlikte acı hissi oluşabilmektedir. Göğüste oluşan acı ve beze şikayetleri genellikle meme kanseri ile ilişkilendirildiğinden kişide endişe ve paniğe yol açar. Ancak hissedilen acı ve beze oluşumu tek başına kanser tanısı için yeterli değildir. Altında yatan nedenin doğru tespiti için çeşitli tetkik yöntemleri gereklidir. Şikayet yağ bezesi gibi önemsiz nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi çok ciddi sağlık sorunlarının da göstergesi olabilir. Bu sebepten ihmal edilmemeli ve muhakkak konuyla ilgili uzman doktora danışılmalıdır.

Göğüste Acı ve Beze Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Akciğer gibi hayati fonksiyonları yerine getiren organları bulunduran vücuttaki bölge, göğüs olarak bilinir. Vücudun üst gövdesinde yer alan bu kısım sürekli olarak dış ortamla temas halindedir. Bu yüzden kaza ve hasarlara oldukça müsaittir. Göğüs bölgesine doğru alınabilecek sert fiziksel temas bu bölgede acı ve şişlik/beze oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Yanlışlıkla sert bir zemine(duvar, ağaç, direk vs.) çarpmak veya düşmek durumunda gözlenebilir.

Eğer çok şiddetli bir hasar söz konusuysa, mutlaka doktor kontrolü için sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Yağ Bezesi

Tıp dilinde lipom olarak ifade edilen yağ bezesi, her yaştan kimsede görülebilmektedir. Yağ hücrelerinin bir araya gelmesi ile cilt altında oluşan yumuşak kistler, yağ bezesi olarak tanımlanır. Üzerine dokunulduğunda hareket eder yapıda ve yumuşaksı olan bu bezeler, vücudun herhangi bir bölgesinde baş gösterebilmektedir. Göğüs bölgesinde de meydana gelebilen bu yağ bezeleri genellikle ağrısız, acısız olsa da eğer sinirlere baskı uyguluyorsa ağrı hissi oluşabilir. Göğüsteki ağrılı beze şikayetinin altında yatan neden yağ bezesi olabilir.

Yağ bezesi sorunuyla ilgili cerrahi operasyon gerekli görülebileceğinden, daha detaylı ve doğru bilgi için uzman hekime başvurulması önerilir.

Meme Kanseri

Kadınlarda en sık görülen kanser hastalıklarının başında meme kanseri gelmektedir. Çoğunlukla göğüs bölgesinde ele gelen kitle ile tesadüfen farkedilir. Fakat tek başına acılı beze şikayeti kanser bulgusu olarak değerlendirilemez. Klinik muayene ve diğer anormalliklerin izlenmesi için sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır. Meme kanserinin başlıca belirtilerinden aşağıda bahsedilmiştir;

  • Göğüste ve koltuk altı bölgesinde sertlik,
  • Meme başından akıntı, kan gelmesi,
  • Meme başı bölgesinde kabuklanma ve soyulma,
  • Meme bölgesinde yara ve kızarıklık,
  • Meme başında çökme ve bu bölgede şekil bozukluğu

Yukarıda bahsedilen belirtilerden bir veya bir kaçı görülüyorsa, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ