Reklam

Göğüste Ağrı

  • 18 Aralık 2017
  • 1.074 kez görüntülendi.
Göğüste Ağrı

Özellikle kadınlarda göğüs bölgesinde hissedilen belirtiler çok önemlidir. Birçok hastalığa özellikle meme hastalıklarına zemin hazırlayan ağrıların erken müdahale ile önlenmesi ve en az hasarla atlatılması gerekir. Kadınların düzenli doktor kontrolüne başvurulmaları ve bunun yanında kendilerinin de rutin muayene yapmaları gerekir.

Meme Muayenesi Evde Nasıl Yapılır?

Öncelikle dik bir pozisyonda göğüslerin birbiri arasındaki oranın kontrol edilmesi gerekir. Aynadaki yansımaya bakıldığında iki memenin orantısız olduğu görülebilir. Fakat aynı gözler arasındaki görsel dengesizlik, kulakların birbirine benzememesi gibi göğüste de böyle bir durum mevcuttur. Fakat farklılığın çok fazla olması ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Ardından göğüslerin el ile muayenesi gerçekleştirilmelidir. Ele gelecek herhangi bir farklılık kist belirtisi olabilir. Meme uçlarının rengi ve biçimi aynadan kontrol edilmelidir.

Kadınların yarısından fazlası meme ağrısından şikayetçi olur. Özellikle vücut oranına göre daha büyük göğüslü insanlarda karın kaslarının güçsüzlüğüne dayalı olarak bel fıtığı görülebilir. Büyük göğüslü kadınlarda göğüslerin sürekli sallanmasından kaynaklı olarak, ağrıya sebep olur. Fakat bunun dışında ağrılar, hastalıkların belirtisi olabilir.

Göğüste Ağrı Neden Olur?

1-)Adet Dönemi

Adet döneminin öncesinde ve adet sırasında göğüslerde ağrı görülebilir.

2-)Kist Oluşumu

Memede kist oluşması halinde veya kanal genişlemesi nedeniyle ağrı oluşur. Vücudun göğüse yakın bölgelerinde olan rahatsızlıklar memede ağrıya sebep olur.

3-)Beze

Göğüste meydana gelen bezeler, meme kanserine sebep olabilir. Meme kanserinin hızlı tedavi edilememesi halinde iki memenin de alınması gerekebilir. Bu da kadın hastada psikolojik ve fizyolojik olumsuz etkilere sebep olabilir.

4-)Meme Kanseri

Meme ucunda kanama ve akıntı, memede görüntüde rahatsız edici bozukluk, göğüste şişlik ve göğüs bölgesinde kızarıklık meme kanserinin habercisi olabilir. Bu yüzden hastada bu belirtilerin görülmesi halinde muayeneye tabi tutulmalıdır.

5-)Yağ Bezesi

Yağ bezesi, vücudun her noktasında görülebildiği gibi memelerde de görülür. Bezeler küçük olduğu takdirde ağrı her zaman hissedilmez. Fakat büyüdükçe sinirlere yapılan baskı sonucu acı artar.

6-)Darbe

Ağrının tek göğüste hissedilmesi durumunda genel olarak bölgeye darbe alınması sonucu oluşur. Bunun yanında gebelik döneminde vücudun ve hormonların değişim göstermesi aynı zamanda göğüslerin sütle dolup büyümesi ağrıya sebebiyet verir.

7-)Kalp Rahatsızlıkları

Özellikle sol göğüste hissedilen ağrı kalp rahatsızlıkları ile ilgili olabilir. Fakat rahatsızlık neden kaynaklanırsa kaynaklansın, kadınların düzenli bir şekilde doktorlarına muayene olmaları ve periyodik olarak değerlerinin takip edilmesi gerekir. Kadınların evde yapacakları elle muayene, birçok hastalık için erken önlem alınmasına yardımcı olur.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ