Göğüste Ödem

Göğüste Ödem

Ödem, sıklıkla el ve ayak bölgelerinde oluşmakla beraber vücutta oluşan şişlikler olarak tanımlanabilir. Bu şişlikler genellikle sıvı toplanması ile oluşur. Özellikle kadınlarda bu şişliklerin göğüste oluşması, kanser nedeniyle bir korku yaratmaktadır. Aşırı telaş yapmamakla birlikte böyle durumlarda oluşan bu şişliklerin kaynağının anlaşılabilmesi için sağlık kuruluşundan yardım almak en doğrusudur.

Genellikle meme akıntısı, göğüste şişlik ve ağrı gibi kanser şüphesiyle doktora giden kişilerde %10’luk oranda kansere rastlanmaktadır. Diğerlerinde ise bu belirtilerin iyi huylu tümörler, yağ bezeleri veya ödem gibi nedenlerle ortaya çıktığı gözlenir.

Göğüste Ödem Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ergenlik dönemi

Ergenlik döneminde meme üzerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması, süt bezlerinin gelişmesi gibi durumlarda memede ağrı ve sertlik şeklinde gözlenen ödemler oluşabilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar

Alerji kısaca vücudun kimyasala karşı verdiği tepki olarak tanımlanır. Günlük hayatta kullandığımız şampuan, sabun, yiyeceklere karşı veya mevsimsel olarak polen gibi maddelere karşı gelişen alerjiler vücutta kaşıntı, ödem ve cilt üzerinde kızarıklıklara neden olabilmektedir.

Travma Etkenleri

Günlük hayatta yaşanan yaralanma, travma gibi durumlarda vücutta yanıklar veya ödem şeklinde gelişen şişlikler oluşabilmektedir.

Yaşam tarzı

Bazı durumlarda hareket sıklığı az olan kişilerde ve düzensiz beslenen kişilerde vücutta ödemler oluşabilmektedir.

Böcekler

Özellikle yaz döneminde böceklerin ortaya çıkmasıyla oluşan böcek ısırıkları yaygın sorunlar arasında yer almaktadır. Böcek ısırıkları cilt üzerinde kızarıklıklar, şişlikler, kaşıntı şeklinde belirtilere yol açabilmektedir.

Cerrahi operasyon

Cerrahi operasyon geçiren kişilerde operasyon bölgesinde kaşıntılar ve buna bağlı olarak şişlikler şeklinde komplikasyonlar gözlenebilmektedir.

Bunların dışında kronik rahatsızlığı olan kişilerde özellikle diyabet hastalarında vücutta belirli bölgelerde şişlikler oluşabilmektedir. Veya vücutta hormonal dengenin bozulmasıyla ödem oluşumu gözlenebilmektedir.

Göğüste Ödem Nasıl Önlenebilir? Tedavisi Nelerdir?

Göğüste ergenlik dönemlerinden kaynaklı olarak oluşan ödemler çok normaldir ve bir süre sonra salgıların azalması ile kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.

  • Alerjik reaksiyonlar ve böcek ısırıklarından kaynaklı olarak oluşan ödemler, doktor muayenesi dahilinde yazılan tablet veya yarı katı formlarıyla bir süre sonra dinme eğiliminde olacaktır.
  • Diyabet gibi kronik rahatsızlıklar sonucunda oluşan ödemlerde tam anlamıyla bir tedavi yöntemi uygulanamamakta olup hastaların ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmaları ve aksatmamaları gerekmektedir.
  • Cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan şişliklerde operasyon yapılan bölgenin kaşınmaması gerekmekte olup şişlikler yaranın iyileşmesi ile kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.
  • Böyle durumlarda beslenme, sigara, alkol gibi faktörlere çok daha dikkat edilmeli ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ