Reklam

Göğüste Şişlik

  • 13 Aralık 2017
  • 1.282 kez görüntülendi.
Göğüste Şişlik

Göğüste şişlik genel olarak adet döneminin yaklaşmasıyla, hamilelik döneminde, emzirme döneminde ve hızlı kilo alımında görülür. Bunların dışında göğüste belirli bölgelerde veya komple şişlik görülmesi halinde uzman bir kadın ve doğum doktora muayene olunması gerekir. Bunun yanı sıra kadınlarda göğüste meydana gelen değişikliklerin takip edilebilmesi için evde yapılan muayene çok önemlidir. Erken önlem alınmaması halinde göğüs hastalıkları ciddi sonuçlar doğurabilir.

Meme Muayenesi Evde Nasıl Yapılır?

Öncelikle dik bir pozisyonda göğüslerin birbiri arasındaki oranın kontrol edilmesi gerekir. Aynadaki yansımaya bakıldığında iki memenin orantısız olduğu görülebilir. Fakat aynı gözler arasındaki görsel dengesizlik, kulakların birbirine benzememesi gibi göğüste de böyle bir durum mevcuttur. Fakat farklılığın çok fazla olması ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Ardından göğüslerin el ile muayenesi gerçekleştirilmelidir. Ele gelecek herhangi bir farklılık kist belirtisi olabilir. Meme uçlarının rengi ve biçimi aynadan kontrol edilmelidir.

Göğüste Şişlik Neden Olur?

1-)Adet Dönemi

Kimi zaman kendiliğinden de geçebilen şişlikler, kadınların belirli periyot dönemlerinde görülebilir.

2-)Gebelik

Gebe kalan kişinin vücudunda olan değişim gibi göğüslerinde de büyüme görülebilir. Memenin süt ile dolması nedeniyle göğüste şişlik olabilir.

3-)Doğum Kaynaklı

Doğum sonrası vücutta ödem görülebilir. Bu da göğüste hem sütün varlığı hem de annenin ödemi atamaması nedeniyle şişkinlik oluşturur.

4-)Cilt Enfeksiyonu

Vücutta görülen cilt enfeksiyonu meme üzerinde şişliğe sebep olabilir. Bu süreç kızarık ve acılı geçebilir.

5-)Böcek Sokması

Bunun yanında bölgeyi böcek sokması ve alerjik reaksiyonlar şişliğe neden olur. Bu tip durumlarda doktor kontrolüne başvurmadan krem ve ilaç kullanımı önerilmez.

6-)Enfeksiyon

Memede hissedilen şişlikler kimi zaman bir enfeksiyonun sonucu olabilir. Örneğin mastit(süt kanallarını tıkanmasına bağlı oluşan meme inflamasyonu), selülit ve apse gibi iltihaplı gerçekleşen hastalıklar göğüste şişliğe neden olur. Bu gibi durumlar kimi zaman antibiyotikle çözülebileceği için doktorun önerdiği ilaçların kullanılması gerekir. Görülen bazı enfeksiyonlar emzirme sonrası da annede teşhis edilebilir. Bu yüzden emzirmeyi bırakan kadınların doktor kontrolüne sonrasında başvurması gerekir.

Meme kanserinin en büyük belirtisi evde yapılan göğüs muayenesi sırasında ele gelen kitledir. Göğüste şişlik meydana gelmesi halinde meme kontrolü yapılmalıdır. Bu kitleler iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilir. Bu yüzden muayene sırasında hissedilen herhangi bir farklılık sonrasında kadın doğum doktoruna başvurulmalı ve doktor tarafından da muayene olunmalıdır. Doktorun isteyeceği tetkikler sonrasında teşhis konulabilir. Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Göğüslerin bir veya ikisinin temizlenememesi halinde alınması gerekebilir. Bu yüzden doktor kontrolüne düzenli olarak gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ