Göğüsteki Sızlama

Göğüsteki Sızlama

Göğüste meydana gelen sızlama, çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Göğüs bölgesinin son derece hassas ve dış etkilere açık olduğu göz önüne alındığında, fiziksel bir travma ya da darbe sonrasında da ortaya çıkabileceği düşünülebilir. Göğüs sızlaması durumu genellikle göğüs kanseri ile ilişkilendirilse de, bu bakış açısı yanlıştır. Çünkü göğüs kanseri belirtileri arasında sızlama durumu söz konusu değildir. Ancak yine de ihmal edilmemeli, mutlaka muayene olunmalıdır.

Göğüsteki Sızlama Neden Olur?

  • Göğüste sızlama, emzirme döneminde bulunan yani annelerde sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur. Bebeğin sürekli olarak emmesi, emerken meme ucunu ısırması, çekiştirmesi gibi nedenlerle son derece hassas olan göğüs tahriş olur ve sızı, ağrı gibi hisler ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra emzirme dönemindeki annelerde, sütün birikmesi nedeniyle de göğüste sızlama görülebilmektedir.
  • Menstrüasyon dönemi öncesinde de göğüste sızlama durumu ortaya çıkabilmektedir. Regl gününün birkaç gün öncesinde göğüslerde sızı hissedilir. Bu bir tür regl sinyali gibi düşünülebilir. Bu dönemde meme her zamankinden çok daha fazla hassastır ve temastan kaçınmak gerekir.
  • Göğüs sızlaması durumu, bazen erkek bireylerde de ortaya çıkabilmektedir. Hem erkek hem de kadın bireyler için başka bir nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilen sızlama durumu, herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıktığında doğrudan muayeneye gidilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Meme iç dokusunda ortaya çıkan fibroadenom, makrokist ya da göğüs enfeksiyonları nedeniyle de sızı hissi ortaya çıkabilmektedir.
  • 40 yaşını aşmış bireylerde sebepsiz göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Bu durum genellikle menopoz dönemi ile ilişkilendirilmektedir. Bu sebeple oluşan ağrılar genellikle farklı zaman dilimlerinde ve farklı yerlerde ortaya çıkar. Koltuk altı bölgesi ve kolda dahi bu sızının etkisi hissedilebilir.

Göğüsteki Sızı Tedavisi

Göğüs bölgesinde sızı hissi bulunan bireylerin ilk önce mamografisi çekilerek, kanser riski olup olmadığı konusunda emin olunması gerekir. Bu işlem sonrasında birey temiz çıktığında, tanı koymak için muayene gerekecektir. Kadın bireylerin, tedavi süreci boyunca uygun sütyen kullanımına dikkat etmesi çok önemlidir. Çok dar ve küçük ölçülü sütyenlerin kullanımı, memeleri sıkıştırıp kan dolaşımını azaltma riski taşımaktadır ve aynı zamanda göğüslerde ağrıya da yol açabilir.

Muayene sonrasında doktor gerekli görür ise, ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilaç tedavisi, emziren annelerde risklidir, çünkü süt aracılığıyla ilacın bebeğe geçme riski bulunmaktadır. Hangi ilacın kullanılması gerektiği doktor tarafından bireysel olarak seçilir. Bu tedavi süreci boyunca doktor kontrolünde olunması ve doktorun tavsiyelerine uyulması, tedavinin olumlu sonuçlanması bakımından son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ