Reklam

Göz Altı Damarları

  • 06 Ocak 2018
  • 1.183 kez görüntülendi.
Göz Altı Damarları

Göz altı damarları gözle görülür bir halde ortaya çıktığında birey için rahatsız edici bir durum olabilmektedir. Genellikle kadınlar tarafından bir sorun olarak görülen bu durum, basit adımlarla ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak öncelikle bu durumun kaynağı bulunmalı ve daha sonra önlem alınmalıdır.

Göz altı damarları, zaman zaman ortaya çıkabilir ve bunu farklı nedenleri olabilir.

Göz Altı Damarlarının Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Kişi aşırı derecede uykusuz kaldığında ya da çok fazla yorulduğunda, göz altlarında damarlar ortaya çıkabilmektedir. Geçici bir durum olsa da, birey istirahat etmelidir. Eğer dinlenme sağlanmaz ve aşırı yorgunluk sürekli hale gelirse, bu damarlar da sabit bir hale gelebilir. Aynı şekilde stres altında çalışmak, sürekli strese maruz kalmak da göz altı damarlarının belirgin olmasında temel sebeplerdendir.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, cildin elastik yapısını kaybetmesi ile bağlantılı şekilde göz altı damarları ortaya çıkabilir. Genellikle belli bir yaştan sonra ortaya çıkan bu damarlar kalıcı hale gelebilir. Çünkü göz çevresindeki cilt oldukça hassas ve incedir. İlk yaşlılık belirtileri de bu bölgede ortaya çıkmaktadır.
  • Kozmetik ürünlerinin sıklıkla ya da bilinçsizce kullanımı da bu duruma neden olabilmektedir. Özellikle içeriği bilinmeyen, sağlık bakanlığından onay almamış olan ürünler hele de göz çevresinde kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Sıcaklığın ani bir şekilde azalması ya da artması da damarların geçici bir süre için ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Sıcaklık değişimi kan akış hızını etkilediği içi bu durum normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü kısa süre içinde göz altları eski haline dönecektir.

Göz Altı Damarlarını Yok Etmek İçin Öneriler

Yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan göz altı damarlarını ortadan kaldırılması için gözlerin dinlendirilmesi oldukça önemlidir. Düzenli uyku, problemi büyük oranda çözecektir. Bunun yanında bireyin, stresin yoğun olduğu ortam ve olaylardan da uzak durması gerekir. Göz kapaklarında iyi bir etki yaratması için çay poşetleri ılık bir duruma getirilerek göz üstlerine konulabilir.

Damarların belirginlik kazandığı göz altı bölgesine zeytinyağı ile masaj yapmak işe yarayabilir. Bunun yanında göz altı için özel üretilen kremler de kullanılabilir. Ancak bu kremlerin içeriğine ve kullanım şekline dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Her sağlık sorununda olduğu gibi, bu sorundan kurtulmak için de bireyin beslenme şekli ve sıklığına dikkat etmesi gerekir. Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenmek vücutta ortaya çıkan pek çok sorunu çözmektedir.

Su tüketimi olabildiğince artırılmalı, sigara ve alkol tüketimi en aza indirilmelidir. Bitki çayları da vücudun yorgunluğunu atmada etkili bir yöntem olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilonrel dedi ki:

    A large percentage of of whatever you articulate is astonishingly precise and that makes me wonder the reason why I had not looked at this with this light before. Your piece really did turn the light on for me as far as this specific topic goes. However at this time there is one position I am not necessarily too comfortable with so whilst I make an effort to reconcile that with the core idea of the issue, let me observe exactly what all the rest of the subscribers have to say.Nicely done.

BİR YORUM YAZ