Reklam

Göz Altı Kabarcıkları Neden Olur?

  • 11 Ocak 2018
  • 3.543 kez görüntülendi.
Göz Altı Kabarcıkları Neden Olur?

Göz altı, vücudumuzda en ince derili ve en hassas bölgelerin başında gelmektedir. Bu bölgede zaman zaman kabarcıkların oluşumu gözlemlenir. Yağ bezesi olarak da isimlendirilen bu kabarcıkların farklı sebepleri olabilmektedir. Deri rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkabilen bir durum olduğu gibi göz rahatsızlıklarından kaynaklanan bir sonuç olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Göz Altı Kabarcıklarının Oluşum Nedenleri Nelerdir?

  • Göz uçuğu, göz altında oluşan kabarcıkların başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Herpes adı verilen bir virüsten kaynaklanan bu problemde, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı öncelikli olarak ortaya çıkar. Kızarıklıklar zaman içinde fazlalaşır ve birer kabarcık halini alır. Bir süre sonra su toplama ve patlama durumu gerçekleşir. Patladıktan sonra ise genellikle kabuk bağlar ve ardından göz altlarında sert bir yara kabuğu gibi kalır. Aynı zamanda hem göz altında hem de gözün beyaz bölümünde bu durum ortaya çıkabilir.
  • Ksantelazma adı verilen bir başka neden, özellikle göz kapağının altında, iç kısmında ya da yanlarında yağ bezelerine benzeyen kabarcıklar halinde ortaya çıkmaktadır. Daha çok 40 yaş üstü bireylerde ortaya çıkan Ksantelazma rahatsızlığı, genel olarak tiroid, kolesterol ya da yağ dengelerinde bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Cerrahi olarak bölge temizlenebilir ve karbondioksit lazer tedavisi duruma göre uygulanabilir.
  • Siringoma olarak bilinen ve ter bezlerinden kaynaklanan bir nedenle ortaya çıkan bu durum daha çok ergenlik dönemi içinde ortaya çıkmaktadır. Yalnızca göz altı bölgesinde değil, göğüs ve koltuk altı bölgelerinde de meydana gelebilmektedir. Genel olarak ciddi bir tıbbi müdahale gerektirmez, küçük bir operasyon ile alınabilir.
  • Göz altında oluşan kabarcıkların bir nedeni de, sebebi bilinmeyen ve tıp dilinde milyum(göz çevresi yağ bezeleri) olarak adlandırılan durumdur. Cerrahi bir operasyon ile temizlenebilen bu tip oluşumlarda elektrocerrahi de kullanılabilmektedir. Ancak daha çok krem ya da serum gibi ürünlerle ortadan kaldırılmaktadır.

Göz Altındaki Kabarcıkların Tedavisi

Ortaya çıkan kabarcıklar için alternatif tıp çözümleri bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır. Göz altı bölgesi çok hassas olduğu için çeşitli reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Bu yöntemlerden bir tanesi püre haline getirilmiş haşlanmış patatesin bölgeye uygulanmasıdır. Burada yaklaşık 15 dakika kadar bekletilmesi günlük olarak yeterli olacaktır. Zaman içinde bu oluşumlar ortadan kaybolacaktır. Ancak haftada en fazla 4 gün uygulanması tavsiye edilmektedir. Gün aşırı kullanım için de uygundur.

Özellikle eczanelerde satılan ve vücut – cilt yapısına uygun olarak seçilmesi gereken göz altı yağ bezesi kremleri de bu süreçte iyileşmeye yardımcı olabilmektedir. Bu kremler oldukça düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Alerjik reaksiyona yol açıp açmayacağı mutlaka bilek içinde ya da el üstünde denenmeli, daha sonra doğrudan göz altı uygulamasına geçilmelidir. Aksi halde kremden kaynaklı alerjiler rahatsız edici olabilir.

Göz altı kabarcıkları yağ bezesi gibi basit nedenlerden olabileceği gibi yukarıda anlatıldığı üzere çok daha ciddi göz hastalıklarının işaretçisi olabilir. Bu yüzden farkedilen kabarcıklar kesinlikle gözardı edilmemeli ve en doğru-kesin tedavi yöntemi için en kısa sürede uzman hekime başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilo nrel dedi ki:

    I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again!

BİR YORUM YAZ