Reklam

Göz Kapağındaki Kızarıklık

  • 14 Haziran 2017
  • 1.195 kez görüntülendi.
Göz Kapağındaki Kızarıklık

Göz kapağında oluşan kızarıklıklar, kaşıntı ve şişmeler çeşitli sebeplerden olabilir. Göz özellikle dikkat edilmesi gereken organlardan biridir ve göz sağlığı için mutlaka kişinin ekstra özen göstermesi gerekiyor.

Gözde oluşan bir hastalık genelde bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir hastalık değil sadece bir göz hastalığıdır. Fakat bazı durumlarda gözdeki problem ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Örneğin; gözdeki sararmalarda, göz sklerasında oluşan sarı benekler ve lekeler gibi durumlarda kişi sarılık ya da hepatit olabileceği gibi aynı zamanda göz tümörü de olabilir. Gözdeki bazı tepkiler kimi zaman fizyolojik olabileceği gibi kimi zaman da patolojik olabilir. Göz bebeğinin hareketleri ya da gözde kısılmalar bazen başka bir hastalıktan ötürü kullanılan ilaçların yan etkileri olarak kendini gösterebilir.

Göz Kapağında Kızarıklık Neden Olur?

Alerjik Reaksiyon

Göz ve çevresi enfeksiyon kapmak ve alerjik reaksiyonlara tepki vermek için çok uygun bir ortamdır. Gözde oluşan bir alerjik reaksiyon çevredeki tozlardan, havadan gelen polenler ya da kimyasal gazlardan ötürü olabilir. Bu durumda sıklıkla göz yaşarması, gözde kızarıklık ve kaşınma olur. Histamin seviyesinin artması durumunda alerjik reaksiyonlar gözlenir ve hemen müdahale edilmezse kişinin hem sosyal yaşamını etkiler hem de daha ciddi göz hastalıklarına sebebiyet verebilir. Alerjik reaksiyondan ötürü oluşan hastalıklar genelde hekim kontrolünün ardından ilaç kullanımı ile tedavi edilir.

Enfeksiyon

Enfeksiyondan kaynaklı olarak yaşanan göz problemlerinde de gözde kızarma, kaşıntı, şişme ya da küçülme olabilir. Göz steril bir organ olduğu için dışarıdan bir cisim teması ya da hava yolu ile zararlı gazların etkisinden ötürü çok çabuk enfeksiyon kapabilir. Bu durumda mikroorganizmaların üremesi gerçekleşerek kısa sürede enfeksiyon gözün tüm çevresine yayılır. Kimi zaman tek bir gözde kendini gösterirken kimi zaman her iki gözde de enfeksiyon gözlenebilir.

Enfeksiyon göz için çok ciddi bir sağlık problemidir ve hemen tedavi için gerekli ilaçlara doğru kullanım ile başlanması gerekir. Bu nedenle doktor ve eczacının yönlendirmeleri doğrultusunda göz damlaları ya da merhemler doğru zamanda ve doğru aralıklarla alınmalıdır. Aksi takdirde kişide görme bozukluklarına kadar gidebilecek sonuçlara yol açar.

Göz Kuruluğu

Gözyaşı kalitesinin kişiden kişiye değişiklik göstermesi ile göz kuruluğu bazı insanlarda sıklıkla olurken bazılarında da gözyaşının fazla harcandığı zamanlarda görülür. Genellikle suni gözyaşı kullanımı ile tedavisi sağlanır. Doktor kontrolünde gerekirse diğer ilaçlarla da desteklenebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ