Reklam

Göz Kararması ve Geçici Unutkanlık

  • 10 Temmuz 2017
  • 1.856 kez görüntülendi.
Göz Kararması ve Geçici Unutkanlık

Zaman zaman herkesin yaşayabildiği sorunlardan biri olan göz kararması ile birlikte geçici unutkanlık şikayeti bir arada görülebilmektedir. Ancak iki şikayetin bir arada gözlenmesi, aynı nedenlerden meydana geldiklerini göstermez. Göz kararması ve yaşanılan geçici unutkanlık şikayetleri birbirinden farklı etkenlerin sonucu olarak baş gösterebilir.

Göz kararması ve geçici unutkanlık problemleri çoğunlukla psikolojik etkenlerin akabinde gözlenmektedir. Aşırı stres, endişe, üzüntü, korku, kaygı gibi duygu durumları göz kararmasına ve bir anda unutkanlık yaşanmasına yol açabilir. Ancak her defasında bu şikayetlerin nedeni bu denli basit olmayabilir. Tansiyon değerlerinin bir anda yükselmesi/düşmesi, şekerin düşmesi veya yükselmesi, kansızlık, tiroid bezi rahatsızlıkları gibi pek çok etken bu şikayetlere neden olabilmektedir.

Göz Kararması ve Geçici Unutkanlık Nedenleri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon

Kanın damarlara uyguladığı basınç, tansiyon olarak tanımlanır. Bu basıncın normal değerlerinin üstünde olması ise yüksek basınç yani hipertansiyon olarak ifade edilir. Özellikle tansiyonun yükselmesi durumuna aşırı stresli zamanlarda veya uzun süre aç kalmanın akabinde sık rastlanır. Tansiyon değerlerindeki ani artış, göz kararması ve hatta baygınlığa dahi sebebiyet verebilmektedir.

Yüksek tansiyonun yanı sıra tansiyon değerlerinin normal seviyesinin altına inmesi halinde de göz kararması, sanki bayılacakmış hissi ve unutkanlık durumu yaşanabilmektedir.

Kansızlık

Tıp literatüründe anemi olarak geçen kansızlık sorununa halk arasında sık rastlanır. Kansızlığın tanımını yapmak gerekirse; kanda alyuvarların yani kırmızı kan hücrelerinin az sayıda bulunması denilebilir. Ciltte solgunluk, gün içinde sürekli yorgunluk hali, bitkinlik, göz kararması kansızlığın bulguları arasındadır. Kimi zaman kansızlıktan ötürü geçici unutkanlık gibi başka bir takım şikayetler de yaşanabilmektedir.

Kandaki Şeker Seviyesinin Yükselmesi veya Düşmesi

Kanda bulunan şeker oranının düşmesi veya yükseklik göstermesi, göz kararması ve geçici unutkanlık gibi problemlere yol açabilmektedir.

  • Düşük Kan Şekeri: Kanda yer alan şeker oranının 50 mg/dL altına düşmesi, düşük kan şekeri olarak tanımlanır. Tıp dilinde hipoglisemi olarak bilinir. Göz kararması, halsizlik, soğuk terleme, dalgınlık, mide bulantısı hipogliseminin başlıca belirtileridir.
  • Yüksek Kan Şekeri: Hipogliseminin tam tersi olarak ifade edilen yüksek kan şekeriyse, kandaki şeker oranının normal seyrinden daha fazla olmasıdır. Hiperglisemi olarak ifade edilir. Baş dönmesi, göz kararması, bulanık görme, iştahsızlık, hızlı nefes alma ihtiyacı duyma hipergliseminin yani yüksek kan şekerinin bulgularıdır.

Çok Fazla Su Kaybetmek

Gün içinde çok fazla terlemek, kusmak veya yeterli oranda sıvı almamak kişide bitkinlik ve göz kararması gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu tarz problemler yaşamamak ve sağlıklı kalmak adına gün içinde bol bol sıvı, su almakta yarar vardır.

Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği de göz kararması ve unutkanlık şikayetlerinin nedenleri arasındadır. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde bu probleme sık rastlanır.

Kullanılan İlaçlar

Problemlerin altında yatan neden hali hazırdaki tedavi sürecinde alınan ilaçlar olabilir. Özellikle tansiyon ve psikoloji ile ilintili ilaçların kullanımı akabinde göz kararması ve unutkanlık şikayetleri fazlaca görülmektedir.

Diğer Nedenler

  • Tiroid bezi rahatsızlıkları,
  • Uykusuzluk

Yaşanan gözlerdeki kararma ve unutkanlık problemlerinin nedenlerinden yukarıda detaylı bahsedilmiştir. Eğer bir süredir bu tarz şikayetler söz konusuysa; tansiyon, şeker ve tiroid bozuklukları gibi çok ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabileceği unutulmamalı ve derhal tıbbi destek alınmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ