Reklam

Göz Kararması ve Kalp Çarpıntısı

  • 19 Aralık 2017
  • 1.362 kez görüntülendi.
Göz Kararması ve Kalp Çarpıntısı

Kalp çarpıntısı, göğsün kısa bir süre için mevcut kanı dokulara pompalayamadığı durumlarda meydana gelir. Her birey hayatı boyunca mutlaka bir kez de olsa göz kararması ve kalp çarpıntısı sorununu yaşamıştır.

Açlık, aşırı stres, heyecan gibi basit durumlar bile bu sorunuları yaşamamıza sebep olabilir. Bu yüzden göz kararması, kalp çarpıntısı durumu her seferinde ciddi bir rahatsızlığa işaret etmeyeceği gibi bu durumun sürekli hale gelmesi ve başka belirtiler ile birleşmesi durumunda mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Göz Kararması ve Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Ağır Fiziksel Aktiviteler

Özellikle hareketsizliğe alışmış insanlar başta olmak üzere kişinin ani, yüksek efor sarf ettiren ağır fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmesi sonucunda çarpıntı ve göz kararması sorunu yaşanabilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda mutlaka vücudu dinlendirmeli, nefes kontrolünü sağlamalı ve açlık durumumuza göre besin takviyesi yapmalıyız.

2-)Kansızlık

Kansızlık (anemi ) vücudumuzda çarpıntı göz kararması gibi belirtiler vermektedir. Fakat kansızlığı düşünmek için bunlar yeterli bulgular değildir. Kansızlığın en önemli diğer belirtileri de el ve ayaklarda üşüme, halsizlik, renk solukluğudur.

3-)Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Hipertiroidi rahatsızlığı vücudumuzun neredeyse tüm organlarının işleyişini etkilemektedir. Göz kararması, kalp çarpıntısı şikayetlerinin yanı sıra terleme, fazla kilo alımı gibi belirtiler de yaşamamız durumunda hipertiroidi rahatsızlığını düşünmeli ve mutlaka bir uzman hekime başvurmalıyız.

4-)Kafein ve Nikotin Kullanımı

Kafein ve nikotin içeren kahve, sigara gibi maddelerin aşırı kullanımı sonucunda kalp çarpıntısı sorunuyla karşılaşabiliriz. Buna sıklıkla göz kararması, mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtiler eşlik etmektedir. Böyle bir durum yaşadığımızda etken maddenin kullanımı azaltılmalı ve bol miktarda su tüketilmelidir.

5-)Kullanılan İlaçlar

Kalp, tansiyon, astım, diyabet, grip ilaçları kullanımı göz kararması ve kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir. Eğer şikayetleriniz ilaç kullanımından sonra oluştuysa mutlaka ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktorunuza başvurulmalıdır.

6-)Hamilelik

Hamilelikte hormonal değişikliklerle beraber kalp çarpıntısı, göz kararmasının yanı sıra aşırı terleme ve baş dönmesi görülebilir. Böyle bir durumda kişinin mutlaka doktoruna başvurması gerekmektedir. Bebek ve anne sağlığı açısından doktorunuzun nedeni tespit etmesi ve durumunuza uygun bir tedavi planlaması yapması ve kişinin de buna mutlak koşullarda uyması gerekmektedir.

7-)Kalp ve Damar Rahatsızlığı

Kalp çarpıntısının en çok akla getirdiği ve nedenleri arasında en ciddi olan rahatsızlıktır. Eğer belirtilerinize göğüste sıkışma ve ağrı, baş dönmesi, terlemeler, sol kolda uyuşma, halsizlik durumları da ekleniyorsa kalbinizde bir sorun olduğu aşikardır. Bu durumda mutlaka en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulmalı ve gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Göz Kararması ve Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Bu belirtilerle karşılaştığımızda öncelikli yapılması gereken şey sakin olmaktır. Rahat bir yere oturarak nefes kontrolü yapılmalı ve gevşemeye çalışılmalıdır. Şikayetinizin devam etmesi halinde vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ