Göz Kenarında Leke

Göz Kenarında Leke

Göz küresinde gözün kenarında oluşan lekelerin ufak nedenleri olabilmekle birlikte kanser gibi ciddi hastalıklara da bağlı olabilir. Bu yüzden küçümsememek gerekir. Söz konusu göz olduğunda son derece dikkatli olmak gerekir. Oluşan bazı problemler geri dönüşümsüz görme kayıplarına sebep olabilir.

Bu yüzden doktora başvurmada geç kalınmamalıdır. Gözde oluşan lekeler altında yatan faktöre göre farklı renklerde olabilir. Bu lekelerin önemi beraberinde seyreden diğer belirtiler de dikkate alınmalıdır. Lekeyle birlikte ağrı, hassasiyet, akıntı, kaşıntı ve görme bozuklukları gibi şikayetler eğer şiddetli seyrediyorsa, altında yatan önemli bir problem olabilir. Peki gözde oluşan farklı renkteki lekeler ne gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir?

Gözde Kırmızı Lekeler Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

Gözde oluşan kırmızı lekeler genellikle estetik zararının yanında insanlara fazlaca korkutuyor. Göz oldukça hassas bir organ olduğundan aynaya bakıldığında kırmızı lekeler görmek acaba ciddi bir problem mi var diye telaşa kapılmamıza yetiyor. Her zaman ciddi bir problem olmayabilir. Gözdeki kırmızı lekelerin çok basit nedenleri olabilir ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Yine de böyle bir durumda doktorunuza başvurmayı ihmal etmemek gerekir.

Aşırı kol egzersizi sonucu gözde kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekeler genellikle istirahatten sonra geçer. Hamilelikte de gözde kırmızı lekeler oluşur. Hamilelikte hormonal değişiklikler bu lekelere neden olabilir. Bu tehlikeli bir durum değildir yine kendiliğinden geçecektir. Alerjik rahatsızlıklar, tiroid hastalıklar gibi durumlarda da gözde kırmızı lekeler görülebilir. Kırmızı lekelerin tedavisi genellikle doktorun verdiği göz damlaları ile yapılır.

Gözde Mavi-Mor Lekeler Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

Gözde oluşan mavi-mor lekelerin birkaç ana sebebi vardır. Bunlardan ilki gözün sert tabakasının olması gerekenden ince olmasıdır. Sert tabaka ince olduğunda altında bulunan damarlar mavi-mor bir renk verir. Bir diğer sebebi ise göz beni diye adlandırılan göz beyazındaki iltihaplanmalardır. Virüs, bakteri kaynaklı olabilir. Tehlikeli bir hal alabileceği için en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Gözde Sarı-Beyaz Lekeler Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

Göz beyazındaki sarı-beyaz lekeler çok sık görülen bir durumdur. Tıbbi adı pinguekula olan hastalık çoğu kez zararsızdır. Fakat lekeyle birlikte oluşan kabarıklık gözde batma hissine yol açabilir. Yine gözyaşının yayılmasını engelleyerek gözde yanma hissi de oluşabilir. Eğer bu şikayetler kişiyi fazla rahatsız ediyor ve görmeyi engelliyorsa ameliyatla düzeltilebilir.

Gözde Siyah Lekeler Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

Göz beyazındaki siyah lekeler tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Bu durumlardan bir tanesi kötü huylu bir göz içi tümörü olan uvea melanomudur. Gözde kubbelenmeye bağlı görme hasarlarına neden olabilir. Erken dönemlerinde ışık çakması, geçici bulanık görme gibi belirtileri olabilir. Bu belirtilerin dikkate alınıp erkenden doktora başvurmak erken tedavi için önemlidir. Eğer hastalığın erken dönemlerinde ise lazerli tedavi uygulanabilir. Fakat hastalık ilerlemiş ise radyoterapi ve cerrahi yöntemler kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ