Reklam

Göz Sinirlerinde Ödem Neden Olur?

 • 01 Mart 2018
 • 2.099 kez görüntülendi.
Göz Sinirlerinde Ödem Neden Olur?

Göz sinirlerinde ödem neden olur sorusu birçok kişi tarafından merak edilen yaygın bir sorudur. Göz sinirlerinde oluşan ödem bir anda meydana gelmektedir ve göz sinirinde ödem oluşan kişinin paniğe kapılmasına neden olmaktadır. Çünkü gözde meydana gelen herhangi bir iltihaplanma göz kaybı gibi çok ciddi problemler yaratabilmektedir.

Göz sinirlerinde ödem herkeste görülebilir fakat bu probleme en çok kadınlarda rastlanır. Göz sinirinde ödem oluşması genellikle otuzlu yaşlarda olmaktadır.

Göz Sinirlerinde Ödem Oluşması Belirtileri Nelerdir?

 • Göz sinirlerinde ortaya çıkan ödem özellikle sıcak su ile alınan duşun ardından fark edilebilir.
 • Aydınlık ortamı karanlık görmek, renkleri farklı görmek veya bulanık görmek gibi durumlar söz konusu olabilir.
 • Gözde oluşan ödem, gözün beyaz kısmında kanlanma, kırmızılık gibi belirtiler de gösterir.

Göz sinirlerinde ödem oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler, kişinin var olan diğer hastalıklarına ve yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Göz Sinirlerinde Ödem Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Çocuklar oluşan viral enfeksiyon, grip, kabakulak, kızamıkçık veya kızamık gibi hastalıklar göz sinirlerinde ödem oluşmasına neden olabilmektedir. Bulaşıcı özelliği olan hastalıkların göz sinirlerinde ödem oluşturma ihtimali daha yüksektir. Göz sinirlerinde oluşan ödem, bu hastalıkların belirtisi olabileceği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar sonucunda da ortaya çıkabilir.
 • Beyinde oluşan tümör de göz sinirlerinde ödem oluşmasına neden olmaktadır. Beyinde ortaya çıkan tümör, bütün vücudu etkilediği gibi gözleri de olumsuz etkileyecektir. Ancak her beyin tümöründe göz sinirlerinde ödem oluşacak diye bir durum söz konusu değildir. Bazen birinci tümörün ardından bazen ise ikinci tümörün ardından da göz sinirlerinde ödem oluşabilir.
 • Yüksek tansiyon, graves, diyabet, lösemi gibi hastalıklar da göz sinirlerinde ödem ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.
 • İlerlemiş olan göz iltihaplanması da gözde ödem oluşmasına neden olmaktadır. Göz iltihaplanması bazı durumlarda fark edilemeyebilir ya da doktora gitmeyi ve tedavi sürecini ertelediğiniz zamanlarda ilerleyebilir. İlerlediği zaman ise gözde ödem problemiyle karşılaşma ihtimaliniz vardır.

Göz Sinirlerinde Ödem Tedavisi

 • Göz sinirlerinde oluşan ödemin tedavisi öncelikle doğru teşhis ile başlar.
 • Göz sinirlerinde oluşan ödem tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Altında yatan sebeplerin mutlaka araştırılması ve buna göre bir tedavi uygulanması gerekmektedir.
 • Göz sinirlerinde ödeme neden olan hastalık tedavi edildiği zaman, göz sinirlerinde oluşan ödemin de geçmesi gerekir.
 • Göz sinirlerinde oluşan ödem için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Fakat kullanılan antibiyotik, ödemin seviyesine ve ödemi oluşturan bakterinin türüne göre belirlenmektedir. Ancak antibiyotik tedavisinin kesinlikle uzman hekim kontrolünde olması gerekmektedir.
 • Gözde oluşan ödem göz kaybına bile neden olabileceği için ihmal edilmemeli ve tedavi mutlaka doktor kontrolünde sürdürülmelidir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. zortilonrel dedi ki:

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade methods with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder sign up , tinder sign up
  tider

 3. Tgpkom dedi ki:

  ivermectin price usa – ivermectin for sale ivermectin stromectol

 4. Iucbhr dedi ki:

  cost of stromectol – ivermectin dosage for covid ivermectin topical

BİR YORUM YAZ