Gözde Ödem

Gözde Ödem

Ödem, vücutta çeşitli bölgelerde oluşan içi su veya iltihap dolu şişlikler olarak tanımlanabilir. Bir çok nedene bağlı olarak vücutta ödem oluşabilmektedir. Özellikle diyabet gibi kronik rahatsızlıklar sonucunda ayaklarda ve kollarda şişlikler oluşmaktadır.

Gözde oluşan ödem çoğunlukla bir hastalık olarak değil, hastalık belirtisi olarak oluşmaktadır. Yani göz bölgesinde oluşan ödemin nedeni, vücutta meydana gelen bazı rahatsızlıklardır. Özellikle karaciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde, ayak, kol ve göz gibi vücudun belirli bölgelerinde ödem şeklinde görülen şişlikler oluşabilmektedir.

Göz bölgesinde oluşan ödem, genellikle göz kapağı ve göz çukurlarında meydana gelmektedir ve genellikle ansızın oluştuğu için kişide korkulara ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için geçmemesi ve sürekli oluşması halinde uzman doktor yardımı almak gerekir.

Gözde Ödem Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyon

Vücutta enfeksiyon oluşumu bağışıklık sisteminin zayıfladığının habercisi sayılabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudu dışarıdan gelebilecek mikroorganizmalara açık hale getirir ve çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Vücutta oluşabilecek enfeksiyonlar, göz, göz çevresi, yüz ve kollar gibi bazı bölgelere yayılması halinde içi iltihapla dolu ödem oluşabilmektedir. Bu durumda öncelikle uzman doktor kontrolünde enfeksiyonun bakteri, virüs, mantar veya diğer parazitler şeklinde hangi mikroorganizma kaynaklı olarak ortaya çıktığı tespit edilir ve uygun tedavi yöntemi seçilir.

Kronik rahatsızlıklar

Özellikle yaşlılarda ve aile öyküsünde diyabet ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerde, kan basıncının yükselmesine bağlı olarak vücutta çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bu komplikasyonlardan biri de ödem oluşumudur.

Özellikle diyabet hastalığının tipik belirtisi olarak ortaya çıkan ödem oluşumu, çoğunlukla ayaklarda olmak üzere, kol, göz ve yüz çevresi olmak üzere vücutta birçok bölgede oluşabilmektedir. Bu durumda hastaların doktor kontrolünde reçetelenen ve yaşam boyunca kullanmak zorunda olduğu ilaçların düzenli olarak kullanılması halinde belirtilerin azalması gözlenebilmektedir.

Böbrek rahatsızlıkları

Böbrek çalışmasında veya böbreklerinde sorun olan kişilerde vücut besinlerin geri emilimini yeterince yapamaz ve vücutta bazı komplikasyonlar oluşur. Böbrek rahatsızlıkları olan kişilerde oluşabilecek en tipik belirti ödemdir. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerde, vücudun çeşitli bölgelerinde birden fazla şekilde ödem oluşumu gözlenebilmektedir.

Kalp rahatsızlıkları

Kalp rahatsızlıklarında, diyabet ve tansiyon rahatsızlığında olduğu gibi sık sık kan basıncının yükselmesine bağlı olarak vücutta çeşitli bölgelerde ödem oluşumu gözlenebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ