Reklam

Göze Klorlu Su Kaçması

 • 09 Mart 2017
 • 11.649 kez görüntülendi.
Göze Klorlu Su Kaçması

Klor; suda az çözünen, keskin kokulu bir maddedir. Vücut için gerekli minerallerden olan klor; kas, sinir sistemi üzerinde ve vücut ph’ının ayarlanmasında önemli etkinliğe sahiptir.

Bilindiği gibi günümüzde yaygın olarak içme sularının ve havuz temizlenmesinde kullanılan klor, bazı durumlarda vücut üzerinde zararlı etkilere yol açabilmektedir. Özellikle içme sularında fazla klor bulunması sindirim sistemi üzerinde önemli toksik etkilere yol açabilmektedir. Normalde havuzlarda mikropların temizlenmesinde kullanılan klor aşırı kullanılması durumunda gözde ve cilt üzerinde ciddi yan etkilere yol açabilmektedir. Bu yüzden havuzlarda kullanılan klor oranlarına dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Göze Klorlu Su Kaçmasının Belirtileri Nelerdir ?

 • Yüzme sırasında göze kaçan toksik miktardaki klorlu su, gözde yanma ve buna bağlı olarak kızarıklıklar, göz içindeki basıncın artmasından kaynaklı şişme hissi, göz içi ve kenarlarında şiddetli ağrılar ve gözde ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir.
 • Özellikle lens kullanan kişilerin lenslerini çıkarmadan suya girmesi durumunda lens üzerine bulaşan mikroplar gözde ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Mümkün olduğu sürece lensle suya girmemek, unutkanlık gibi faktörlerden dolayı girilse dahi sonrasında lensin çıkarılıp değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Klor gibi kimyasallar nedeniyle gözde oluşan bu enfeksiyonlar konjuktivit olarak adlandırılmaktadır. Konjuktivit göze müdahale ile veya kimyasallar sonucu oluşabilen, göz yuvarlağının iltihaplanmasıdır ve tedavi edilmemesi durumunda göz çevresinde ve içerisinde ciddi kızarıklara, göz yanmalarına, gözde kanlanmaya ve yara oluşumlarına yol açabilmektedir.
 • Alerjisi olan kişiler bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı bu durumdan daha çok etkilenmektedir. Bu yüzden ciddi alerji rahatsızlığı olan kişilerde enfeksiyon oluşmaması için deniz veya havuza girerken çok daha dikkatli olmaları ve önlemlerini almaları gerekir.

Göze Klorlu Su Kaçmasından Nasıl Korunulabilir? Tedavisi Nedir?

 • Göze klorlu su kaçmasını önlemek için havuza gözü çevreleyen deniz gözlükleriyle girilebilir. Bunların dışında lens gibi göz yuvarlağı üzerine konulan maddelerle havuza girmemek ve havuzdan çıktıktan sonra bol su ile göz çevresini yıkamak göz enfeksiyonlarından korunma sağlayabilir.
 • Tedaviden kısaca bahsedecek olursak iltihaplanma için göz doktorları tarafından reçetelenen ve gözdeki patojenlerin ve enfeksiyonların uzaklaştırılması için çeşitli göz damlaları kullanılabilmektedir.
 • Böyle durumlarda tedaviyi ertelememeniz ve bir an önce doktorunuzdan randevu almanız gerekir. Çünkü gözde oluşan enfeksiyonlar ciddi ve kalıcı göz yaralarına ve görme kayıplarına kadar gidebilen komplikasyonlara neden olabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ed pills online dedi ki:

  I am only writing to make you understand what a remarkable experience our princess undergone viewing your webblog. She picked up such a lot of things, with the inclusion of what it is like to possess an ideal teaching spirit to make the mediocre ones without difficulty master specified tortuous topics. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for rendering those useful, trustworthy, revealing as well as unique tips on your topic to Sandra.

 2. Bardzo interesujące informacje! Idealnie to, czego szukałem maseczki jednorazowe maseczki jednorazowe.

BİR YORUM YAZ