Reklam

Gözlerde Burun ve Kulakta Kaşıntı Neden Kaynaklı

  • 06 Mart 2017
  • 7.869 kez görüntülendi.
Gözlerde Burun ve Kulakta Kaşıntı Neden Kaynaklı

Alerji bağışıklık sisteminin vücuda giren kimyasala veya alerjen olabilecek herhangi bir maddeye verdiği yanıt olarak tanımlanabilir. Göz, kulak ve özellikle burunda ciddi kaşıntılara neden olan alerjik rinitse, burun mukozasının alerjene bağlı olarak iltihaplanması olayıdır. Genellikle bahar aylarında görülür. En önemli etken bahar döneminde rüzgar tarafından uçuşturulan polenlerdir. Ciddi bir rahatsızlık olmamasına karşın günlük hayatta bir çok aktiviteyi etkilemektedir. Alerjik rinitli hastalarda astım, egzama gibi diğer alerjik komplikasyonların görülme ihtimali yüksektir.

Alerjik rinit, alerjene maruziyet ile yaşanan komplikasyonların şiddetine göre sınıflandırılır. Eğer belirtiler haftada 4’den az gerçekleşiyorsa aralıklı, 4 ve daha fazla gerçekleşiyorsa süregelen şeklinde bir sınıflandırma yapılır.

Alerjik rinit nezleyle karıştırılmamalıdır. Bu iki rahatsızlığı ayırt etmenin en kolay yolu nezlede şiddetli ağrı, halsizlik ve ateş belirtileri gözlenirken alerjik rinitte bu bulguların gözlenmemesidir. Nezle, grip virüs veya bakteri kaynaklı olup yayılması sonucu başlarken alerjik rinit alerjene maruziyet sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Göz, Burun ve Kulakta Kaşıntı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

  • En önemli etken ağaçlar ve rüzgar tarafından uçuşturulan polenlerdir. Bunun dışında etrafta bulunan maddeye veya bir kimyasala da alerji duyulabilir.
  • Belirtilerine bakacak olursak özellikle göz ve burun çevresinde ve kulak içinde ciddi kaşıntılara, damakta kaşıntıya, art arda birden fazla hapşırmalara, burun akıntısına, gözde yaşarmalara ve burun çevresinde kızarıklıklara neden olabilmektedir.
  • Kaşıntı nedeniyle sık sık elin buruna gitmesi, göz altlarında şişlik ve gözde yaşarmaya ve kaşıntıya bağlı kızarıklık, uyku sırasında burun tıkanıklığından kaynaklı nefes alamama ve buna bağlı olarak uyku bozuklukları görülebilmektedir.

Göz, Burun ve Kulakta Kaşıntının Tedavisi Nasıldır?

  • Öncelikle uzman doktora alerji testleri yaptırılarak hangi alerjene bağlı olarak komplikasyonların geliştiği tespit edilmelidir. Daha sonra alerjene bağlı tedavi aşaması uygulanır.
  • Alerjik rinitli kişilerin astım gibi diğer alerjik hastalıklara yakalanma olayları yüksektir. Bu yüzden mümkün olduğunca alerjenden uzak durmaları gerekmektedir.
  • Genellikle kesin bir tedavisi yoktur, tedavi ile belirtiler azaltılabilir. Örneğin burun akıntıları için nazal dekonjestanlar kullanılabilir. Ancak 4-5 günden fazla rebound etki yapıp tekrar burun tıkanıklığına yol açabileceği için uzun süreli kullanılmamalıdır.
  • Alerjenin olduğu ortamlardan uzak durması, bahar alerjisi olan kişilerin bahar döneminde çok sık olarak dışarı çıkmaması, evde pencere ve balkon kapılarının açık tutulmaması, günlük duş alınarak dışarıdan vücuda gelen alerjenlerin uzaklaştırılması önerilebilir. Şikayetle ilgili daha detaylı ve doğru bilgi için uzman doktora başvurulması önerilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ