Reklam

Gözlerde ve Burun İçinde Yanma

 • 15 Nisan 2017
 • 3.250 kez görüntülendi.
Gözlerde ve Burun İçinde Yanma

Gözlerde ve burun içerisinde yanma olayı, çok hassas yapılar olduğu için günümüzde sık rastlanan bir durum olmakla beraber, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Burun mukozası çok hassas bir yapıdadır ve mukus denilen akışkan madde üretir. Mukus, burun içerisini hem mikroplardan korur hem de burun içinden alınan havayı nemlendirerek tahrişi engeller.

Burun içinde ki yanmaların esas nedeni mukus denilen bu yapıların bir rahatsızlıktan dolayı veya bir kimyasaldan dolayı azalması ile tahriş oluşmasıdır. Aynı şekilde gözde de yanma hissinin esas nedeni kimyasal bir madde veya alerjen bir maddeden kaynaklı olarak oluşabilmektedir.

Gözde ve Burun İçerisinde Yanma Nedenleri Nelerdir?

Soğuk Algınlığı Rahatsızlıkları

Özellikle kış aylarında insanlar bağışıklık sisteminin düşmesine bağlı olarak bu tür rahatsızlıklara yakalanması daha kolay olmaktadır. Viral veya bakteriyel kökenli bu tür rahatsızlıklar burun mukozasında tahrişlere ve buna bağlı olarak yanmalara ve gözlerde yanma, kızarıklık ve sulanma gibi komplikasyonlar oluşmasına neden olmaktadır.

Alerji

Alerji, vücudun kimyasala karşı gösterdiği yanıt olarak tanımlanabilir. Özellikle bahar aylarında polen gibi faktörlere karşı gelişen mevsimsel alerjik rinit ile veya bir kimyasala karşı gelişen alerjen faktörler ile burun mukozasında tahriş ve yanmalar, gözlerde ise sulanma, kızarık, yanma şeklinde ortaya çıkan reaksiyonlar oluşmasına neden olmaktadır.

Kimyasal maddeler

Amonyak gibi bazı kimyasal maddelerin dikkatsizlik, yanlışlık sonucunda solunmasına veya yüz bölgesine temasında burun mukozasında ve gözlerde yanma gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Gözde ve Burun İçerisinde Yanmanın Tedavisi Nasıldır?

 • Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklarda eğer bir enfeksiyon oluşmuş ise oluşan enfeksiyonun kökenine göre tedavi yöntemi seçilir. Bakteriyel kökenli enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi, viral kökenli enfeksiyonlarda ise  doğal tedavi yöntemleri hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlara, dolayısıyla göz ve burun yanmaları gibi komplikasyonlarda da olumlu sonuçların oluşmasını sağlar. Bunların yanında ek olarak vitaminler, dengeli ve sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile hastalıkların oluşması engellenebilmektedir.
 • Alerjik kaynaklı oluşan yanmalarda ise öncelikle alerji testleri ile hastanın hangi maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterdiği tespit edilir. Genellikle antihistaminik ilaçlar ile tedavi sağlanarak, burun ve gözde yanma, kaşıntı, kızarıklık gibi komplikasyonlar önlenir.

Sağlığınız için bu ve bu gibi durumlarda muhakkak eczacınıza ve hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ¿Necesita un préstamo rápido por Internet o un préstamo por Internet? Consulta nuestra oferta.

 2. I’m not certain where you are getting your info, however great topic.
  I needs to spend some time learning more or figuring
  out more. Thank you for wonderful information I used to be on the lookout for this information for
  my mission.

BİR YORUM YAZ