Reklam

Gözün Birisi Diğerine Göre Daha Büyük

  • 18 Aralık 2017
  • 3.322 kez görüntülendi.
Gözün Birisi Diğerine Göre Daha Büyük

İnsanlar arası en çok dikkat çeken organ göz, birçok açıdan önem taşımaktadır. İlk bakışta dikkat edilen organ olmakla beraber, birçok insanın en çok önem verdiği duyu organı olma özelliğini taşır. Dünya ile bağlantıyı görsel olarak sağlar. Gözbebeklerinin eşitsiz büyüklüğü anizokori olarak tanımlanır. Görsel uyumsuzluk dışında her zaman ciddi problemlerin belirtisi olmayacağı gibi bazen de ciddi bir sorunun sebebi olabilir. 0,4 mm üzerinde görülen gözler arası eşitsizlik anizokori hastalığı sayılır.

Genel nüfusun yarısından azında anizokori görülür. Her zaman sadece sağ göz veya her zaman sadece sol gözde görülmez. Kimi zaman gözler arasında gezebilir. Gözlerin hareket vizyonu, göz kapağının pozisyonu ve gözlerin ön- arka bölümleri uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Günümüzde göz hastalıkları için konusunda uzman ve tek organla ilgilenen hastanelerin olması tedavileri de geliştirmiş. Tanı ve teşhis daha profesyonel incelenmeye başlamıştır. Bu yüzden tedavinin olumlu sonuç vermesi için uzman göz doktorları tarafından yapılacak bir muayenenin ardından gerekli tetkikler ile erken teşhis ve tedavi uygulanmalıdır.

İki göz arasındaki boyut farkının 0.4 mm üzerinde olması durumunda klinik vaka olarak kabul edilir. Bu noktada sorunun neden kaynaklandığı çok önemlidir. Anizokori de gözbebeğine dikkat edilmelidir. Boyut farkının fazla olması anormallik olarak tanımlanır.

Gözbebeği Neden Büyük Olur?

Gözbebeğinin tek veya iki gözde de anormal büyük olması “Adie’nin Tonik Gözbebeği Sendromu” (ATP) olarak bilinmektedir. Özellikle genç kadınlarda sıklıkla görülür. Tek gözde başlayan sendrom iki gözde de olabilir. Refleks azalabilir ve yakını görmede problem başlayabilir. Üst göz kapağı sarkması da olabilir.

Gözbebeği Neden Küçük Olur?

Göze alınmış bir darbe veya iltihabi reaksiyonu gözde küçülmeye sebep olur.

Bir Gözün Diğer Gözden Büyük Olmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Kimi zaman fazla bilgisayar kullanımı, televizyona uzun süreli bakma kısaca teknolojik aletlerden gelen ışınların göze zarar vermesi sonucu geçici bir durumda olabilir. Bu duruma sebep olan etmen bir süreliğine kaldırıldığında ve istirahat edildiğinde gözler arası eşitsizlik ortadan kalkabilir. Sürecin uzaması ve istirahate rağmen hastanın gözleri arasındaki eşitsizlik düzelmezse doktora başvurmalıdır.
  • Bebeğin anne karnında sağlıksız bir gelişim süreci yaşaması vücudunda fiziksel deformasyonlar bırakabilir. Buna bağlı olarak gözler arası eşitsizlik görülebilecek etkilerden biridir. Bunun yanında yeni doğan bebeğin yanlış beslenmesi de sebep olabilir.
  • Gözde belli bir sebepten dolayı oluşan enfeksiyon bu durumu yaratabilir.
  • Gözün iç küresinde tümör oluşumu gözün oranını bozabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ