Güneş Kararması Nasıl Beyazlatılır?

Güneş Kararması Nasıl Beyazlatılır?

Güneşin zararlı ışınları sonucu ciltte oluşan kararma, birçok cilt problemlerine sebep olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar güneşte saatlerce kalmamayı ve direkt olarak koruyucusuz güneşlenmemek gerektiğini sürekli olarak belirtmektedir.

Güneş Kararması Nasıl Beyazlatılır?

Güneş kararmasının beyazlatmak için, yani eski renginize kısa süre içinde dönmenizi sağlayacak herhangi bir ürün bulunmamaktadır maalesef. Burada sizin dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Peki nedir bu dikkat edilmesi gereken noktalar?

Uzun süre güneşin altında kaldığınızdan dolayı çok fazla yandıysanız ve bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız, bir süre güneşe çıkmamalısınız. Birkaç gün güneşe çıkmamanız halinde vücudunuz kendini bırakacaktır ve deride soyulmalar meydana gelecektir. Bu sürede keselenmeniz de bu yanmış olan deriyi atmanız da ve cildinizin daha natürel bir bronzluğa dönüşmesini sağlayacaktır. Eğer güneşe çıkacaksanız da direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalı ya da yüksek faktörlü koruyucular kullanmalısınız. Kafanızda ise her zaman sizi güneşten koruyacak bir şapka olmalıdır.

Günümüzde ozon tabakası dediğimiz, zararlı güneş ışınlarının dünyaya direkt temasını engelleyen dış tabakada maalesef değişimler meydana gelmiştir. Ve bu değişimler neticesinde biz insanlarda bu güneş ışınlarını özellikle gün içindeki belirli saatlerde direkt olarak alabildiğimiz için ister güneşleniyor olun ister işe giderken olsun, vücutta kararmalar meydana getirmektedir. Bu kararmaların hiç yaşanmaması için ise bilhassa dikkatli davranmak gerekmektedir.

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

  • Çok güneşli ve yaz günlerinde işiniz yoksa sıklıkla dışarıda bulunmayın. Eğer bulunmanız gerekiyorsa da güneş ışınlarının yoğun olarak etkilemediği saatleri tercih edin.
  • Eğer güneşe karşı hassasiyetiniz varsa, deriniz çabuk kızarıyor ve acımaya başlıyorsa, güneşlenmeyin. Denize ya da havuza girdiğinizde yüzerken yandığınız gibi aşırı sıcak havalarda gölgede bile yanılmaktadır. Bu yüzden ekstra korunmasız bir şekilde güneşte yatmanıza gerek olmadığı gibi sakıncalıdır.
  • Koruyucu krem sürmeden dışarıya çıkmamalısınız. Eğer biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi güneşe hassasiyetiniz varsa alışverişe dahi çıkarken yüzünüze kollarınıza faktörlü krem sürmelisiniz.
  • Direkt güneş ışığı teması maalesef beyin kanamasına neden olacak kadar tehlikeli olabildiği gibi baş dönmesi ya da kusma gibi rahatsızlıklarla da kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden şapka takmanız oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca şapkasız dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Böylece yüzünüzün yanmasını da engelleyebilirsiniz.
  • Güneş ışınları, uzun süre direkt olarak vücuda temas ettiğinde ciltte yanıklar oluşabileceği gibi lekeler de meydana gelebilmektedir. Bu lekeler ilerlediğinde maalesef özellikle yüz bölgesinde kalıcı olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız, yine güneşe karşı tedbir alarak dışarı çıkmanız gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ