Gününden Önce Kanama

Gününden Önce Kanama

Regl döneminin süresi ve kanamanın miktarı her kadında farklılık gösterebilmektedir. Pek çok kadın adet döneminden önce bazı nedenlerden ötürü kanama yaşabilmektedir. Bu kanamalar akıntı ya da lekelenme şekilde olabilmektedir.

Kadınlarda görülen adet döngüsü ortalama 22-34 gün arasındadır. Bu beklenen aralıktan önce gelen kanama, adet gününden önce gelen kanama şikayetini ortaya çıkarmaktadır. Adet gününden önce ya da sonra gelen kanama adet düzensizliği olarak adlandırılmaktadır ve bu düzensizliğin birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu nedenle düzensizlik devam eden veya uzun süren bir dönem ise uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Lekelenmeler, hafif kanamalardır ve 1-2 gün içerisinde geçebilmektedir. Gelen sıvı açık pembe ya da kahverengi olabilmektedir. Vajinal akıntı ve lekenlenme birbirinden farklı durumlardır ve karıştırılmamalıdır. Vajinal akıntı, regl döneminden 1-2 gün öncesinden başalayabilir ve renginin açık beyaz veya saydam olması gerekmektedir. Eğer bu akıntıya karışmış kan lekeleri görülür ise kişi enfeksiyon kapmış veya bölge tahriş olmuş olabilmektedir.

Gününden Önce Kanama Nedenleri Nelerdir?

Bir veya birden fazla nedenden ötürü kadınlarda adet öncesi kanamalar görülebilir. En sık rastlanan neden ise kişinin stres ve kaygı içinde olmasıdır. Bu durum kişide adetten önce kanama gibi fizyolojik bir sonuç oluşturabilir. Eğer kişi korunma yöntemi olan doğum kontrol hapı kullanıyor ise bu tür ilaçlar da adet düzensizliğine neden olabilmektedir.

Adetten önce olan kanamalar bazı tıbbi nedenlerden ya da hastalıklardan dolayı da olabilir. Bunların başlıcaları şunlardır:

  • Perimenopoz: Perimenopoz, menopoza geçiş süresi olarak tanımlanmaktadır. Bu süreci yaşayan kadınlarda ara ara lekelenme ya da kanamalar meydana gelebilmektedir. Fakat kişi menopoza gireli uzun zaman olduysa, lekelenme ve kanama şikayetleri devam ediyorsa bu normal olmayan bir durumdur ve kişinin ivedilikle uzman bir doktordan yardım alması gerekmektedir.
  • Gebelik: Hamileliğin her döneminde kanama meydana gelebilir fakat bu normal bir durum değildir. Kanamaların geldiği döneme göre kanamanın nedeni farklılık göstermektedir. Kanamalar hamileliğin ilk üç ayında geliyorsa kişi düşük veya dış gebelik tehlikesi yaşamaktadır. İlerleyen dönemlerdeki kanamalarsa bebeğin rahimdeki pozisyonuyla ilgilidir.

Bunlar dışında bazı depresyon ilaçları , basur, diyabet ya da tiroid bezi hastalıkları gibi durumlar da kanamaya neden olabilmektedir.

Gününden Önce Kanamanın Tedavisi

Kanama ve lekelenmeler bazı durumlarda doğaldır ve kendiliğinden geçmektedir. Bu kanamalar doğal olmayan dönemlerde ve sürekli olduğunda ise uzman bir kadın doğum doktoruna başvurulması önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ