Halsizlik ve Bayılma Hissi Neden Olur?

Halsizlik ve Bayılma Hissi Neden Olur?

İnsan vücudu çok hassas olmakla beraber dışarıdan gelen herhangi bir etmene karşı tepki gösterebilmektedir. Halsizlik ve buna bağlı olarak oluşan bayılma hissi gibi durumlar vücutta gerçekleşen fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşabilmektedir. Halsizlik ve bayılma hissi durumu günümüzde özellikle hava şartlarının kötü olduğu durumlarda fiziksel olarak sıklıkla gerçekleşmektedir ve birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir.

Halsizlik ve bayılma hissi hem bir hastalık belirtisi hem de hastalık nedeni olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kronik tansiyon ve şeker hastalığı olan kişilerde kan basıncını yükselmesine bağlı olarak halsizlik durumu sıklıkla gözlenmektedir. Bunların dışında psikolojik nedenler, gebelik durumu, kalp hastalıkları, düzensiz ve sağlıksız gibi birçok faktör halsizlik ve bayılma hissi durumu oluşumuna neden olabilmektedir.

Halsizlik ve Bayılma Hissi Nedenleri Nelerdir?

1-)Hava Şartları

Çoğu kişide hava şartlarının kötü olması psikolojik olarak bir halsizlik ve bayılma hissi yaratmaktadır. Bu durum çok normal olmakla beraber vücut içerisinde gerçekleşen bazı fizikokimyasal olaylardan kaynaklı olarak oluşmaktadır.

2-)Hamilelik

Hamilelik sırasında hormon seviyesinin artmasına bağlı olarak psikolojik sorunların ortaya çıkması ve halsizlik ve bayılma durumu hissi sık olarak gerçekleşmektedir. Buna ek olarak hamilelik durumunda gözlenebilen şeker ve tansiyon gibi faktörlerin eklenmesi bu tür sorunların şiddetlenmesinde ciddi etki gösterebilmektedir.

3-)Kronik Rahatsızlıklar

Diyabet ve tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar günümüzde sık olarak gözlenmektedir. Her 5 kişiden 2’sinde bu tür kronik rahatsızlıklar sık olarak oluşmaktadır. Diyabet ve şeker hastalığın ana nedenlerinden birisi kan basıncının yükselmesi durumudur. Bu durum kişide sürekli olarak halsizlik halinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu hal günlük aktiviteleri de olumsuz yönde etkilemektedir.

4-)Kalp Rahatsızlıkları

Kalp hastalıkları günümüzde sıkça gözlenen bir durumdur ve kronik veya akut şeklinde oluşabilmektedir. Bu durum diyabet ve tansiyon rahatsızlıklarında olduğu gibi kan basıncının yükselmesine neden olarak günlük aktivitelerde sıkıntılar çıkarmaya başlar. Buna bağlı olarak sürekli halsizlik ve bayılma hissi gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır.

5-)Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme

Düzensiz ve sağlıksız beslenme sonucunda birçok rahatsızlık oluşabilmektedir. Özellikle sürekli olarak yağlı yiyeceklerin yenmesi ve sağlıksız beslenme ve şişmanlık gibi durumlarda sık sık damar tıkanıklığına bağlı olarak halsizlik ve bayılma hissi gibi durumlar oluşabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ