Reklam

Hamilelikte Avmigran Kullanımı

  • 15 Mart 2017
  • 8.447 kez görüntülendi.
Hamilelikte Avmigran Kullanımı

Öncelikle hamilelikte genel ilaç kullanımından bahsedecek olursak, her ilaç plasentaya geçme eğilimindedir. Mümkün olduğunca hamile kadınların hamilelik sürecince ilaç kullanımı önerilmez. Fakat sık sık tekrar eden belirtiler veya kronik rahatsızlıklarda ilaç kullanımı zorunlu olduğu için hamilelerde mümkün olduğunca en az yan etkiye yol açabilecek ilaçlar kullanılabilmektedir.

Migren, sinir sistemi üzerinde tekrarlayan ve şiddetli baş ağrılarıyla tanınan bir rahatsızlıktır. Avmigran’dan kısaca bahsedecek olursak, migren atakları ve tekrarlayan baş ağrılarında kullanılan bir ilaçtır. Etken madde olarak ergotamin, meloksamin, kafein, parasetamol ve boyar maddeler içermektedir.

Avmigran; çarpıntı, sersemlik ve bulantı ile tekrarlayan baş ağrıları ve migren tedavisinde kullanılır. Hamilelikte içeriğindeki ergotaminden dolayı kullanımı kontrendikedir. Sadece hamilelikte değil koroner kalp yetmezliği olan hastalarda, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerde de kullanılması ciddi yan etkilere yol açmaktadır.

Ergotamine hassas kişilerin avmigran kullanması ergotizm belirtilerin görülmesine neden olabilir. Ergotamin; sinir sistemi üzerinde ciddi yan etkilere, kan damarlar üzerinde daralmaya, bulantı, kusma, kaşıntılara yol açabilmektedir. Avmigran kullanımı sonrası bu belirtiler gözlemlediyseniz, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Avmigran Neden Kullanılmaz?

Hamile kadınlarda avmigran içerdiği ergotaminden dolayı kullanımı kontrendikedir. Ergotamin, hamile bayanlar üzerinde uterus kasılmalarına yol açar. Bu da erken doğum gibi sonuçlara neden olabilmektedir.

Bunun dışında vazokonstriktör etki gösterdiği için (damar daraltıcı) sadece hamilelik değil hamilelik dışında terapötik dozlarda bile nabız düşmesi, ödem, sersemlik, halsizlik, kalp atışının hızlanması veya yavaşlaması, uyuşukluk gibi komplikasyonlar gözlenebilmektedir. Bu durumda ilaç derhal kesilmeli ve en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Ergotamin ayrıca hamilelerde bulantının şiddetlenmesine, aşırı kullanımı ergotizm belirtilerine yol açabilmektedir.

Hamilelikte Migren Tedavisinde ve Baş Ağrılarında Hangi İlaçlar Kullanılabilir ?

Bütün ilaçlar plasentaya geçme eğilimindedir. Hamilelik sırasında ilaç kullanımı genel anlamda önerilmez fakat tekrarlayan baş ağrılarında veya diğer ağrılarda etken madde olarak genellikle parasetamol içeren analjezik ilaçların kullanımı önerilmektedir. Parasetamol, parol veya minoset gibi analjeziklerde bulunmaktadır.

Parasetamol diğer analjeziklere oranla ciddi yan etkilere yol açmaz ve anne sütüne az miktarda geçtiği için gebelikte kullanımında sakınca görülmemektedir.. Fakat burada doz önemlidir. Gebelik sırasında uzun dönem yüksek dozlarda parasetamol kullanımı bebek üzerinde ciddi olumsuzluklara yol açabilmektedir.

Unutmayın her ilaç dozu aşıldığında bir zehir haline dönüşür. Bu yüzden ilaç kullanırken prospektüsü dikkatli şekilde okunulmalı , doz aşımı ve kontrendikasyonlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca kesinlikle bilinçsizce ilaç alınmamalı, doktor kontrolünde kullanmaya özen gösterilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ