Reklam

Hamilelikte Göğüs Altında Ağrı

 • 22 Ocak 2018
 • 2.819 kez görüntülendi.
Hamilelikte Göğüs Altında Ağrı

Hamile kadınlarda, göğüs altı bölgesinde ağrılar sıklıkla ortaya çıkabilir. Bunun başlıca nedeni, rahim duvarlarının bebek büyümesine bağlı olarak yükselmesi ve göğüs kafesine baskı yapmasıdır. Bunun yanı sıra bebeğin refleks gelişimine bağlı olarak anne karnında hareket etmeye başlaması, başını ya da ayağını iteklemesi de ağrıya neden olabilmektedir. Genel olarak bu ağrı gebeliğin üçüncü ayı itibariyle ortaya çıkmaya başlar ve oturma pozisyonunda bu ağrı daha da şiddetli bir hal alır.

Gebelikte Kaburgada Ağrı

Kaburgalarda ağrı, göğüs altına oluşan ağrı gibi bebeğin gelişimi ile doğru orantılı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hem sağ hem de sol kaburgada ağrı ortaya çıkabilir. İnsan vücudunda toplamda 24 adet kaburga bulunur. Bu kaburgalar sağ ve sol tarafta eşit sayıda bulunmaktadır.

Kaburgaların içinde kalan kısım ise göğüs kafesi olarak adlandırılmaktadır. Ağrı eğer bu bölgede ortaya çıktı ise, kaburga ağrısı olarak isimlendirilir. Bu ağrılar aynı zamanda göğüs, göğüs alt bölgesine de yayılabilir. Özellikle hamilelik dönemi boyunca vücut anatomisinde çeşitli değişiklikler ortaya çıktığı için ağrıların ortaya çıkması da normaldir. Rahmin genişlemesi ile kaburgalar üzerindeki baskı artar ve bunun sonucunda da ağrı oluşumu gözlenir.

Kaburga yapısı vücudun ana hatlarından bir tanesidir. Her ne kadar ana kemik yapısı olarak ifade edilse de, yapı bakımından son derece hassas ve incedir. Başlangıçta kaburga altında ya da göğüs altında ortaya çıkan ağrı, oldukça hafif olsa da baskı arttıkça uyku düzenini bozacak şiddette ağrılar meydana gelebilmektedir. Bunun temel nedeni, sıkışmaya bağlı olarak ortaya çıkan kemiklerde stres oluşması durumudur.

Göğüs Altında Ağrının Tedavisi

Kemiklerde stres oluşumunun önlenmesi için, mutlaka rahat ve bol giysilerin tercih edilmesi gerekir. Bunun yanında birey mutlaka dik durmayı ve dik oturmayı alışkanlık haline getirmelidir. Yatış pozisyonunda hamile kadınların, boyunlarını yastıkla desteklemesi ve yan olarak yatması çok önemlidir. Omurgada da ağrı oluşmasının önlenebilmesi için bacak arasına da mutlaka yastık alınmalıdır.

Beslenme düzeni ve bebeğin gelişimi oldukça dikkatle takip edilmelidir. Ağrıların oluşmaya başlamasını takiben hamile bireyin doktor kontrollerine aksatmadan devam etmesi son derece önemlidir. Ağrılar yalnızca kaburgalarda ya da göğüs altında değil. Bel, karın ve rahim bölgelerinde de çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Hamileliğin üçüncü ayından itibaren ağrıların seyri de gözlemlenmeli ve rutin kontrollerde doktora bu konuda detaylı bilgi verilmelidir. Aynı şekilde, ağrılar oldukça uzun sürüyor ve geçmek bilmiyorsa, bu konuda doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Aksi halde bebeğin gelişimi ya da annenin fiziksel sağlığı tehdit altına girebilir ve müdahale için geç kalınabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. DuartBark dedi ki:

  http://vsdoxycyclinev.com/ – buy doxycycline hyclate 100mg acne

 2. tadalafil dedi ki:

  buy tadalafil us https://elitadalafill.com/ tadalafil dosage

 3. teva pharms vardenafil https://vegavardenafil.com/ vardenafil nortwest pharmacy

 4. price of sildenafil in canada https://eunicesildenafilcitrate.com/ sildenafil 20 mg online canada

 5. how much alprostadil vials cost https://alprostadildrugs.com/ alprostadil 250mcg urethral supp

BİR YORUM YAZ