Reklam

Hamilelikte İştah Şurubu

  • 01 Mart 2017
  • 5.217 kez görüntülendi.
Hamilelikte İştah Şurubu

Hamilelik bütün bedenin değişime uğradığı bir süreçtir. Bu süreç boyunca vücutta bir takım fizyolojik değişimler meydana gelmektedir. Değişen ve yükselen hormon seviyeleri bu değişimlerin başında yer almaktadır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında aniden değişen ve artan hormonlar kadınlarda sıklıkla ilk ay mide bulantılarına neden olmaktadır. Bu durum kimi gebelerde ilk ayda geçse de kimi gebelerde hamileliğin sonuna kadar devam etmektedir.

Mide bulantısı gebenin yeterince beslenememesine hatta kusmalar alması gereken gerekli besin ihtiyacını eksik olarak karşılamasına neden olmaktadır. Bu yüzden anne adaylarının iştahları kapanabilir. Böyle durumlarda anne adaylarında çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bunların en başında iştah şuruplarının kullanımı gelmektedir. Ancak bu tarz şurupların, ilaçların muhakkak uzman doktor kontrolü altında alınması gerekmektedir.

İştah Şurupları Hamilelerde Güvenli mi ?

Piyasada bir çok markaya ait olarak kullanılan iştah şurupları bulunmaktadır. Gebede kullanılacak iştah şuruplarında ekstra dikkat gerekmektedir. Şurup içerisinde bulunan herhangi bir madde bebekte kalıcı hasarlar, düşüklere neden olabilmektedir. Tüm bu durumlar düşünülerek doktor tavsiyesinde verilen iştah şurupları kullanılmalıdır. İştah şurupları kullanılacağı zaman dikkat edilmesi gerekenler;

1-)Teratojenik Madde İçermemeli

İştahın açılması kimyasal madde kullanılmaktan kaçınılarak bitkisel içerikli şuruplar ile sağlanmaya çalışılmalıdır. Ancak burada kullanılan bitkilerin anne ve çocuğa zarar vermeyeceğinden emin omak gerekmektedir. İçerisindeki maddeler incelenmeli, doktor tavsiyesi olmadan asla başlanmamalı, herhangi bir yan etkide de kişi derhal şurubu kullanmayı bırakmalıdır.

2-)Gebelik Kategorisine Bakılmalı

Kullanılacak olan şurup bitkisel içerikli de olsa muhakkak gebelikte hangi kategori içerisinde yer aldığı tespit edilmelidir. Gebelik kategorisinde tehlikeli bir bölümde bulunan şurup asla kullanılmamalı, zorlu ve zorunlu durumlarda doktor reçete etmelidir.

3-)Sağlık Bakanlığı Onaylı

Kullanılacak bitkisel ilaçlar asla masum gözükmemelidir. Kimyasal ilaçlardan daha tehlikeli problemler ortaya çıkabilir. Bu sebeple muhakkak ki sağlık bakanlığının onay verdiği, tüm test ve aşamalardan geçen ilaç formuna dönüştürülen bitkisel şuruplar kullanılmalıdır. Sağlık bakanlığı onayı olmayan ilaçların güvencesinin olmadığı, sağlığa zararlı olduğu asla unutulmamalıdır.

Her durumda olduğu gibi hamilelik döneminde de doktor kontrolü haricinde ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

NOT: Yeterli kiloyu alamayan, bebeğinde büyüme geriliği görülen anne adaylarının beslenme dışında bir problem de olabileceğini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Böyle durumlarda gerekli tüm tetkikler yapılarak kişide gözlenebilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Tiroid bozukluğu, hormonel bozukluklar iştahın kapanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca piskolojinin bu durumla yakından ilgili olduğu kişinin kendini rahat hissetmemesine bağlı olarak iştah kaybı yaşıyor olabileceği de unutulmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Ja naprawdę nagrodę twoją pracę, Świetny post koronawirus test antygenowy wymazowy koronawirus test antygenowy wymazowy.

  2. zortilo nrel dedi ki:

    I believe this web site holds some rattling wonderful information for everyone : D.

  3. exante dedi ki:

    fascinate este conteúdo. Gostei muito. Aproveitem e vejam este conteúdo. informações, novidades e muito mais. Não deixem de acessar para descobrir mais. Obrigado a todos e até a próxima. 🙂

BİR YORUM YAZ