Reklam

Hamilelikte Kalçada Ağrı ve Kasılma

  • 02 Ekim 2017
  • 1.217 kez görüntülendi.
Hamilelikte Kalçada Ağrı ve Kasılma

Hamilelik, kadın için mucizevi ve çok güzel bir dönem olduğu gibi aynı zamanda zorlukları olan  bir evredir. Hamilelik döneminde görülen en yaygın sorunlardan biri hamilelikte kalçada hissedilen ağrı ve kasılmalardır. Kalçadaki ağrıların en bariz nedeni annenin gebelik döneminde aldığı kilolar ve vücut ağırlığının artmasıdır. Ancak tek neden alınan kilolar değildir.

Siyatik sinirlere uygulanan baskılar, salgılanan relaksin adı verilen hormon, kemik erimesi gibi pek çok etken hamilelikte kalçada ağrı ve kasılma şikayetlerine yol açabilmektedir.

Hamilelikte Kalçada Ağrı ve Kasılma Neden Olur?

1-)Kilo Artışı

Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin gelişimi ve büyümesi ile birlikte, anne kilo almaya başlar. Kilo alımı hamileliğin ilk evrelerinde fazla olmazken, sonlarına doğru bir hayli artış gösterebilir. Ortalama gebelik boyunda anne adayın 10-15 kilo civarı kilo artışı saptanmaktadır.

Kilo alımına bağlı olarak kalçaya doğru binen yük artış gösterir ve kalçada ağrı, sızı, kasılma gibi problemler meydana gelebilir.

2-)Hormonal Değişimler

Gebelik dönemi, kadın vücudunda pek çok hormonal değişimin yaşandığı süreçtir. Gebelikte plasenta ve yumurtalıktan relaksin adı verilen hormon salgılanır. Salınan bu hormon, kadının vücudunun doğuma hazır hale gelmesini sağlar. Hormon; pelvis bağlarını rahatlatır, kasların gevşemesini sağlar. Ve gevşeyen bu kaslar sayesinde anne karnındaki bebek rahat bir şekilde, doğum kanalına doğru ilerler ve doğuma hazır hale gelmiş olur.

Ancak yukarıda bahsedilen hormon salınımı ve sonrasındaki süreçte, eklenen eklem ve kaslardan biri de kalçadır. Kalçadaki eklemlerin kendini salması ve esnemesi gerçekleştiğinden, kalçada ağrı ve kasılma kaçınılmaz bir hal alır. Hemen hemen her gebelikte bu sebepten, kalçada ağrı şikayetine rastlanabilmektedir.

3-)Siyatik Sinirlere Baskı Uygulanması

Kadın vücudunda belden ayaklara kadar uzanan 2 adet siyatik sinir bulunmaktadır. Gebelik ilerledikçe rahim büyür ve bu sinirlere baskı uygular. Sinirlere uygulanan basınç ise kalçada ağrı ve kasılma şikayetini doğurur.

4-) Bağ Dokunun Gerilmesi

Pelviste rahmin etrafını sarmalayan yapı, yuvarlak bağ olarak tanımlanır. Gebelik boyunca rahim genişledikçe ligamentler yani bağlar esnemeye başlar. Bağlardaki bu gerilme kendini karnın iki yanında ve kalçada ağrı ile belli edebilir. Bundan kaynaklı ağrılara çoğunlukla ani pozisyon değişimlerinde rastlanır. Oturduğun yerden birden bire kalkmak, öksürmek gibi eylemlerin akabinde bağ doku gerilmesinden ağrı sorununa sık rastlanır. Özellikle gebeliğin 2. ila 3. aylarında bu nedenden ağrı problemi daha fazla görülür.

5-)Diğer Nedenler

  • Kemik erimesi: Nadiren de olsa gebeliğin hamileliğin 5. ila 7. ayından sonra gözlenebilmektedir. Kalçadaki ağrının nedeni osteoporoz yani kemik erimesi olabilir.
  • Travma etkenleri: Ağrı ve kasılmanın sebebi, kalçaya doğru alınan sert darbe olabilir.

Normal şartlarda belirli seviyede kalçada ağrı hissedilmesi gayet normal ve doğal bir durumdur. Fakat dayanılamayacak haddede kalçada ağrı söz konusuysa, altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceğinden muhakkak tıbbi destek alınmalıdır.

Hamilelikte Kalça Ağrısı için Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

  • Sırt üstü yatarken dizlerin arasına yumuşak yastık sıkıştırın. Ağrıyı ve kasılmayı hafifletir, engeller.
  • Kalçaya uygulanabilecek soğuk veya sıcak kompress, ağrıyı dindirici etki gösterebilir.
  • Bol bol istirahat edilmeli ve uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edilmelidir.
  • Kalçanın postur duruşunu sabitlemek için doğum öncesi kemeri kullanabilirsiniz.
  • Daha detaylı ve doğru tedavi yöntemi için muhakkak doktorunuza başvurunuz. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç almayınız.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ