Reklam

Hamilelikte Kulakta Kalp Atış Sesini Duymak

  • 16 Haziran 2017
  • 6.681 kez görüntülendi.
Hamilelikte Kulakta Kalp Atış Sesini Duymak

Kulakta duyulan çınlama, uğultu ya da nabız sesi, kalp atışı sesi gibi sesler çok farklı hastalıkların habercisi olabilir. Aynı zamanda herhangi bir patolojik durumun göstergesi de olmayabilir. Kulak insan bedenindeki en önemli işlevlerden birine sahip organdır ve kulakta oluşan bir hasar bu gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Kulak iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak üç bölümden oluşur. İşitme için dış kulak yardımı ile dışarıdan gelen ses dalgaları iç kulağa kadar iletilir ve çekiç, örs, üzengi kemiklerinde ses dalgalarının etkisi titreşim olarak alınıp kulak zarına kadar iletilir. Orada da kulak bu titreşimi ses olarak alır beyine de sesin algılanması için sinyaller iletilir.

Kulağın işitme sistemi bu şekilde ilerlerken duyulan uğultular ya da kulaktaki kalp atım sesleri kişinin hamile olması durumunda daha da ciddiye alınmalıdır ve sebebi en kısa sürede anlaşılarak gerekli ise tedaviye gidilmelidir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığını ilgilendiren bir durum haline geldiği için hastanın da daha titiz davranması gereklidir.

Hamilelik Döneminde Kulakta Kalp Atışını Hissetmek

Annelik iç güdüsünün vermiş olduğu bir şekilde karındaki tekmelemelerin annede kulakta ses olarak algılanması durumu da olabilir. Anne adayları özellikle gebeliğin son dönemlerinde bebeğin varlığını her anlamda daha fazla hissetmektedirler ve bu hissettikleri bebeğin tekme atması, onun hareketi ya da ani bir hareketle oluşan sarsıntı ile olabilir. Ve anne adayında psikolojik olarak da kulağına bebeğin kalp atım sesinin gelmesi olarak algılanabilir. Fakat bu gibi bir durumda kesinlikle doktora danışmak gerekir. Çünkü genel olarak kulakta kalp atışı hissetmenin farklı nedenleri vardır.

Kulakta Kalp Atışı Hissetmek Neden Olur ?

  • Kulak içi iltihaplanması ve kulakta biriken aşırı kir nedeni ile dışarıdan gelen seslerin uğultu şeklinde hissedilmesi olabilir. Aynı zamanda kulak içi iltihabına sebep olan boğaz hastalıkları ve bademcik iltihaplanması durumunda da ağrı ve çınlama sesleri kulakta var olabilir. Hasta eğer anne adayı ise soğuk algınlığı gibi hastalıkları küçümsememelidir.
  • Kulak ve çevresine alınmış olan bir darbe ya da kafaya alınmış bir darbe de kişide kulak ağrısı, uğultusu olarak hissedilebilir.
  • Kulak içerisine giren yabancı bir madde varsa kulak işitme problemleri ile karşılaşılabilir.
  • Kişide damar sorunları ile de kulakta kalp atım sesi işitilebilir. Özellikle damar genişlemesi problemi ile karşı karşıya olan hastalarda bu durumun olması daha sıktır.

Tedavi süreci için hastanın gebe olduğunun hekime bildirilmesi gerekir. Kulak iltihabından kaynaklı ise kullanılacak ilaç seçimleri ona göre yapılmalıdır. Kimi hastalarda ise ilaç tedavisine gerek duyulmayabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. My brother suggested I may like this blog. He used to be entirely right. This submit actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thank you!

BİR YORUM YAZ