Reklam

Hamilelikte Parmak Ucu Uyuşması

  • 03 Temmuz 2017
  • 1.405 kez görüntülendi.
Hamilelikte Parmak Ucu Uyuşması

Hamilelik döneminde kadınlarda psikolojik olarak görülen değişimlerden çok psikolojik değişimler ön plana çıkmaktadır. Özellikle son 3 ay içerisinde karın genişliği giderek artar. Bu nedenle bebek büyüdükçe rahme yukarıdan baskı uygular ve kadının bu zamanlarda çok dikkatli yürümesi, zıplamaması, merdivenleri yavaş inip çıkması gerekir.

Annede oluşan bu ağırlık vücuttaki kilo artışı, hormonlarla göğüslerde oluşan büyümeler ve süt artışı ile olur. Bu kadar ağırlığa 9 aylık süreçte ulaşan kadın bedeninde özellikle bacak kaslarının ve sırt kaslarının önemi büyüktür. Ağırlığın en fazla bindiği kaslar olan bu kaslarda özellikle annenin yürüyebilmesi için bacak kasları çok önemlidir. Eğer zayıf ise bu durumda bazı anne adayları gebeliğin son dönemlerinde çok zor yürürler ya da koltuk değneklerinden yardım alırlar. Bu durumda ayaklarda devamlı bir ağrı hali olur. Ayaklarda şişmeler, ayak parmaklarında uyuşma ve yanmalar fazla yük binmesinden ötürü gözlenebilir.

Hamilelikte Parmak Ucu Uyuşması Neden Olur?

Parmak uçlarındaki uyuşmalar neredeyse her gebede gözlenen bir şikayettir. Çoğunlukla normal sebeplerden ötürüdür ve patolojik bir durum değildir.

Hormonlar

Gebelikte ilk aylarda salgılanmaya başlayan yoğun östrojen ve progesteron hormonları hamilelerde ellerde ve ayaklarda uyuşmalara neden olur. Bunun yanında gebelikte salgılanan hormonlardan biri olan relaxin hormonu da tüm vücudu rahatlatan ve vücudun gevşemesine neden olan bir hormondur. Bu durumda ellerde ve ayaklarda, parmak uçlarında uyuşmalar gözlenebilir.

Fizyolojik Değişim

Özellikle vücudun ağırlık artışı ile sinirlere olan baskının artması ellerde, ayaklarda uyuşmalara neden olur. Bebeğin anne karnında büyüdükçe daha da yer kaplaması ve iç organlara yapılan baskının artması annenin fiziksel olarak devamlı bir huzursuzluk içinde olmasına neden olur.

Karpal Tünel Sendromu

Gebelikte çoğu kadında vücutta sıvı birikimi gözlenir ve ödem oluşur. Bu ödemin çok faza olması ile hemen hemen gebelerin dörtte birinde karpal tünel sendromu gözlenir. Bu fazla ödem hali parmak uçlarında uyuşmalara ve ağrılara neden olur. Fakat bu durum gebelikten sonra yavaş yavaş düzelir.

Gebelik Zehirlenmeleri

Gebelerde zehirlenmenin belirtisi olarak parmak uyuşmaları baş gösterebilir. Hamileyken idrarda protein bulunması ve kan basıncında gözlenen yükselmeler de zehirlenme belirtisidir. Böyle bir durumda acil müdahale edilmesi gerekir.

Bu uyuşmalar basit bir sebepten kaynaklanabileceği gibi gebelik zehirlenmesinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle sağlığınız ve çocuğunuzun sağlığı için mutlaka uzman doktorunuza danışınız.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ