Reklam

Hamileyken Tomografi

 • 20 Şubat 2017
 • 3.829 kez görüntülendi.
Hamileyken Tomografi

X-ışınları sayesinde vücudun herhangi bir bölgesinin herhangi bir kesitinin incelenmesi için uygulanan yöntemlerden biri tomografidir. Tanı aşamasında fazlaca tercih edilen yöntemlerin başında bilgisayarlı tomografi gelmektedir.

Tomografiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Daha çok kanser hastalıklarının araştırmasında kullanılan tomografi pek çok sebepten tercih edilebilmektedir. Karın, beyin, akciğer vücut yapılarının incelenmesinde sıklıkla kullanılır. Bu tetkik yöntemi sayesinde tümörün büyüklüğü ve tam olarak hangi bölgede bulunduğu gibi detaylı bilgiler alınabilir ve uzman tarafından izlenebilir.

Tomografi Hangi Hastalıkların Tanısında Kullanılır?

 • Akciğer hastalıkları tanısı için,
 • Göğüs duvarı travması teşhisinde,
 • Karaciğer, böbrek hastalıklarında

Hamilelikte Tomografi Çektirilir mi?

Hamilelik döneminde bir çok kadın, bu süreçte bilgisayarlı tomografinin uygulanmasında bir sakınca olup olmadığını merak etmektedir. X-ışınları gebelik döneminde anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyebileceğinden bu süreçte çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde embriyo X-ışınlarına bir hayli duyarlı durumdadır. Bu evrede anne adayının x-ışınlarına maruz kalması, bebek için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden genellikle gebeliğin ilik 3 ayı içinde tomografi riskli bulunur ve tercih edilmez.

Kimi zaman kişinin gebelikten henüz haberi olmadığı fakat hamilelik sürecinde olduğu sırada tomografiye maruz kalabilmektedir. Bu sırada uzman hekimler tarafından kişinin hamile olup olmadığı sorgulanır ve hamilelik bulgusu söz konusu değilse, tomografi uygulamasına alınır.

Hamileliğin ilk aylarının dışında ilerleyen süreçlerde de, çok gerekli değilse tomografi uygulaması tercih edilmez. Şayet kesinlikle uygulanması gerekiyorsa, uzman hekim tarafından dikkatli bir şekilde uygulanır. Hamileliğin son dönemlerinde ise tomografinin zararlı etkileri bir hayli azalmış olur. Fakat yine de her ihtimale karşı MR, ultrason gibi başka tetkik yöntemleri arayışına girilir.

Eğer hamile değilseniz fakat gebelik bekliyorsanız, tomografi uygulamasından önce konuyla ilgili uzman doktora bilgi vermeniz faydalı olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. zortilonrel dedi ki:

  I’ve learn some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to make one of these excellent informative web site.

 2. JavierTox dedi ki:

  browse tinder for free , tindr
  browse tinder for free

 3. JavierTox dedi ki:

  browse tinder for free , tinder date
  tider

BİR YORUM YAZ