Reklam

Hareket Edince Artan Baş Ağrısı

 • 16 Haziran 2017
 • 7.535 kez görüntülendi.
Hareket Edince Artan Baş Ağrısı

Baş ağrısının sebepleri genel olarak uykusuzluk, yorgunluk, yoğun çalışma hayatı, stres ve uzun süre aç kalmak olabilir. Bununla beraber özellikle günümüzdeki hava kirliliği ve şehir trafiği gibi unsurları da düşünecek olursak baş ağrısının yan etki olarak yaşamda görülme sıklığı oldukça fazladır. Bu ve bunun gibi sebeplerden oluşan baş ağrıları kolaylıkla tedavi edilebilen ve ilaç kullanımına gerek duyulmayan ağrılardır.

Bazı durumlarda baş ağrısının sebebi beyin tümörleri ya da beyinde var olan bir bozukluk olabilir. Hatta bu gibi hastalıklarda baş ağrısı neredeyse tek göstergedir. Kişinin sık ve yoğun baş ağrıları varsa bunu hafife almaması en kısa sürede bunun için uzman hekimine başvurması gerekir.

Her Gün Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrıları her gün ve çok basınçlı bir şekilde, gerilimli oluyorsa kişide bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle en kısa sürede hekime gidilmesi ve hastalığın tanısının koyulması gerekir. Beyin zonklaması şeklinde olan baş ağrılarının sebeplerinden aşağıda bahsedilmiştir.

 • İyi huylu ya da kötü huylu beyin tümörleri,
 • Tansiyon bozukluğunun belirtisi,
 • Homeostasis bozukluklarından kaynaklı,
 • Migren,
 • Kafa ya da boyunda gerçekleşen travmalar,
 • Boyun damarlarında oluşan bir bozukluk,
 • Uyuşturucu madde kullanan kişilerde ve maddenin aniden bırakılmasının ardından,
 • Beyin hastalıkları,
 • Psikolojik hastalıklar

Baş ağrısının sebebi migren ise bu durum kişinin sürekli baş ağrısı çekmesine neden olabilir. Bu durum sosyal yaşamda kalitesizliğe sebep olur. Kişinin hissettiği baş ağrısı çok fazla ışıkta kalınca ya da gözlerin ışıktan, kimyasal maddelerden zarar görmesi ile daha da artabilir. Bunun için migren hastalığı olanlar genel olarak ışıksız ve karanlık bir alanda yatıp uyuyarak ve ilaç kullanımı ile baş ağrılarını dindirirler. Bunun dışında gürültüden ve yoğun hayatın verdiği streslerden de uzak durmaları hekimleri tarafından uyarı olarak da onlara verilmektedir.

Sağlıksız beslenmede kişide baş ağrısı ve daha pek çok sağlık bozukluğuna neden olabilir. Bu yüzden kişinin özellikle gündelik yaşamında öğün atlamadan beslenmesi ve bunun yanında çağımızın gerekliliği haline gelen cep telefonları ve bilgisayarlardan uzak biraz zaman geçirmesi gerekir. Özellikle radyasyon yayan bu elektronik cihazlar kişinin sağlığını olumsuz etkileyip yan etki olarak baş ağrısını ortaya çıkarmaktadır.

Bazen kulak içi hastalıklarının da yan etkisi olabilecek baş ağrılarının uygun tedavi edilmesi için hastalığın tanısının konulması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki baş ağrıları gelip geçici olabileceği gibi çok ciddi beyin hastalıklarının da habercisi olabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ