Reklam

Hareketle Birlikte Ani Zonklama

  • 28 Eylül 2017
  • 2.908 kez görüntülendi.
Hareketle Birlikte Ani Zonklama

Hareket ederken birden bire boyun ve baş bölgesinde hissedilen zonklama, ağrılar kişiyi rahatsız edecek derecede olabilmektedir. Kimi zaman zonklama çok şiddetli olduğundan, kişinin gündelik rutin işlerini yaparken zorlanmasına yol açabilmektedir.

Hareketle birlikte ani zonklama, ağrı hissi genellikle travma etkenleri ile ilintilidir. Boyun veya baş bölgesine doğru alınan sert darbe veya hasar, bu bölgelerde zonklamanın başlıca nedenidir. Ancak her defasında fiziksel bir darbe söz konusu olmayabilir. Hissedilen zonklamanın altında pek çok neden olabilmektedir. İçeriğin devamında haraket ederken birden hissedilen zonklama ve ağrı şikayetlerinin sebeplerini detaylıca ele alacağız.

Hareketle Birlikte Ani Zonklama Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Hareket ederken yaşanan ani zonklamanın en yaygın nedeni, travma etkenleridir. Boyun, baş veya omuz bölgesine alınan sert darbe veya hasarlar bu bölgelerde ağrı ve zonklama şikayetine yol açabilmektedir. Darbenin direkt olarak fiziksel şekilde uygulanması gerekmez. Uzun süreli yanlış oturuş/duruş pozisyonu da travma etkeni olarak kabul edilir ve yanlış duruş pozisyonu boyun, baş kısmında ağrıyı, zonklamayı tetikleyebilir.

Eğer ilgili bölgelere ciddi bir hasar alındıysa ve yaralanma söz konusuysa, derhal tıbbi destek alınması önerilir.

2-)Yüksek Kan Basıncı

Tıp dilinde hipertansiyon olarak bilinen yüksek kan basıncı, damarlara uygulanan kan basıncının yüksek seviyede olması olarak tanımlanır. Tansiyon ölçümünde normal şartlarda iki değer baz alınır. Bu değerler; yüksek(sistolik) ve küçük(diyastolik) tansiyondur. Bu iki değerden birinin normalde olması gerekenden daha yüksek çıkması, yüksek tansiyonun göstergesidir. Baş ağrısı, boyunda hissedilen zonklama, baş dönmesi, kulak çınlaması, nefes darlığı, ara ara burun kanaması gibi semptomlar yüksek tansiyonun bulguları arasındadır.

Eğer hareketle birlikte zonklama hissine yukarıda bahsedilen diğer semptomlardan bir veya birkaçı daha eşlik ediyorsa, yüksek tansiyondan şüphelenilir. Böyle bir durumda derhal tansiyon ölçümü ve tedavi yöntemi için sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

3-)Omuzda Zedelenme

Kollarımızın gövde bölgemize bağlandığı bölgenin üst kısmı olarak tanımlanan omuz, boynumuzla bağlantılıdır. Bu yüzden omuzda gelişebilecek sorunlar/problemler, boynu da etkileyerek boyunda zonklama ve ağrı gibi şikayetlere yol açabilir. Hareketle birlikte ani zonklama probleminin altında yatan neden omuz zedelenmesi, omuzdaki dokuların zarar görmesi gibi etkenler olabilir.

4-)Migren

Halk arasında gözlenen şiddetli baş ağrılarının en yaygın nedenlerinden biri migrendir. Vücutta serotonin seviyesinin azalması akabinde beyindeki damarlar daralır ve ardından genişlemeye başlar. İşte bu damarlardaki ani daralma ve genişleme, şiddetli baş ağrılarını doğurur.

Kafada hissedilen ani zonklamalar, migren ile alakalı olabilmektedir. Migrenin nedeni tam olarak saptanamasa da tetikleyici unsurlar bilinmektedir. Stres, endişe, çok veya az uyumak, yetersiz ve dengesiz beslenme, kafein tüketimi, saatlerce bilgisayar ekranına bakarak durmak gibi unsurlar şikayeti tetikleyicidirler.

Bu sebepten karşılaşılabilecek şiddetli baş ağrısı ve ani zonklama problemini gidermek için migreni tetikleyici etkenlerin kişinin hayatında minimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir.

5-)Kan Şekeri Düşüklüğü(Hipoglisemi)

Hipoglisemi olarak da bilinen kan şekeri düşüklüğü, vücuttaki kan şekerinin 50 mg altında inmesi durumudur. Vücudumuzda hayati fonksiyonları yerine getiren beyin ve kalbin tek enerji kaynağı vardır, o da şekerdir. Şekerin normal değerlerinin altına inmesi bu organların çalışma sistematiğini olumsuz etkileyerek hayati sonuçlar doğurabilir.

Hareketle birlikte ani zonklamanın bir diğer nedeni de kan şekeri düşüklüğüdür(hipoglisemi). Ancak zonklama hissi tek başına yeterli bulgu değildir. Hipogliseminin diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Mide bulantısı,
  • Açlık,
  • Ellerde titreme,
  • Baş ağrısı,
  • Sersemlik hissi,
  •  Dikkat dağınıklığı

Kan şekeri düşüklüğünün belirtileri, şeker miktarının ne denli düştüğüne göre farklı seviyelerde gözlenebilmektedir.

Hareketle birlikte ani zonklama probleminin yukarıda bahsedildiği gibi pek çok nedeni olabilir. Zonklamanın altında yatan sebebinin doğru tanısı ve tedavisi için muhakkak uzman hekime gidilmeli, nedene yönelik tedaviye bir an evvel geçilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ