Reklam

Her Yerim Kütlüyor

 • 03 Mart 2017
 • 16.135 kez görüntülendi.
Her Yerim Kütlüyor

Her yerim kütlüyor şeklinde şikayetlere halk arasında sık rastlanmaktadır. Kütleme veya çıtlama şeklinde ifade edilen serzeniş aslında eklemlerdeki çıtlamayla ilgilidir. Vücudun herhangi bir bölgesindeki eklemlerde kütleme şikayeti baş gösterebilir. Eklemlerdeki çıtlama genellikle hareketsiz yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Özellikle bu sebepten tüm gün masa başında çalışan kişilerde eklem çıtırdaması sorununa sık rastlanır. Ancak eklemlerden çıkan ses her zaman bu denli basit nedenlerden olmayabilir. Altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceğinden mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Eklemlerden Çıt Çıt Ses Gelmesi

Kimi kişilerde el parmaklarını, boynunu kıtlatma özelliği vardır. Bu eylemin alışkanlık haline getirilmesi ilerleyen dönemlerde eklem kireçlenmesine sebebiyet verebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

İstemsiz yani kişinin kendi eylemi dışında boyun, diz ve diğer eklemlerden herhangi birinden ses geliyorsa bu durum mutlaka detaylı incelenmelidir.

Eklemlerin Çıtlaması Neden Olur?

Romatizmal Rahatsızlıklar

Eklemlerin çıtlamasının genellikle romatizmal rahatsızlıklarla ilintili olduğu düşünülür. Eklemlerde oluşan iltihaplanmalar(artrit) ve kemik erimesi gibi romatizma hastalıkları, eklemlerde çıtlamaya yol açabilir. Ancak tek başına bu bulgu, romatizmal rahatsızlıkların göstergesi değildir. Tıp dilinde osteoporoz ve artrit olarak bilinen, kemik erimesi ve eklem iltihabı rahatsızlıklarının diğer belirtileri ise şunlardır;

Kemik Erimesi(Osteoporoz) Belirtileri Nelerdir?

Kemiklerin kırılgan yapıya gelmesi sonucunda baş gösteren bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın başlıca bulguları aşağıda belirtilmiştir;

 • Duruş bozuklukları,
 • Sırt ağrısı,
 • Kemiklerin çok kolay hasar alır halde olması, çok kolay kırılma veya çatlama,
 • Boy uzunluğunda kısalma yaşanması

Eklem İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Tıp literatüründe artrit olarak bilinen eklem iltihabının başlıca bulguları şunlardır;

 • Eklemlerde şiddetli ağrı hissiyatı,
 • Hareket kısıtlılığı. İltihaplanmadan dolayı eklemlerin çok rahat hareket ettirilememesi,
 • İltihaplı eklem bölgelerinde şişlikler

Hareketsizlik

Eklemlerden çıkan sesin bir diğer nedeni ise hareketsizliktir. Tüm gün masa başında çalışan ofis insanlarında buna bağlı “her yerim kütlüyor” şikayetlerine sık rastlanır. Bunun nedeni eklemlerin uzunca bir süredir hareket ettirilmiyor olmasıdır. Bunu önlemenin en faydalı ve kesin yöntemi; düzenli olarak spor ve egzersiz yapmaktır.

Eğer eklemlerde sürekli çıtlama, kütleme durumu yaşanıyor ve eklem yerlerinde ağrı-şişlik şikayetleri söz konusuysa muhakkak uzman doktora gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. You got a very fantastic website, Gladiolus I detected it through google. https://tuberculosismedi.com tuberculosis threatment

 2. sildenafil 220 dedi ki:

  20 mg sildenafil 30 tablets cost https://eunicesildenafilcitrate.com/ sildenafil coupon 50 mg

 3. alprostadil penile injection https://alprostadildrugs.com/ alprostadil injection site

BİR YORUM YAZ