Reklam

Hızma Sonucu Oluşan Yara

  • 30 Mayıs 2017
  • 2.186 kez görüntülendi.
Hızma Sonucu Oluşan Yara

Hızma kullanımı özellikle gençlerde yaygın bir durumdur. Piercing ve dövmenin popülerliğinin artması ile hızma kullanımı yaygınlaşmıştır. Fakat buruna hızma taktırılması için öncelikle burun bölgesinde belirli yerlerde delikler açılması gerekmektedir. Bunun için yaptırılan mekanın, kullanılan aletlerin iyi seçilmesi; mikroorganizma ve yara oluşumu gibi durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hızma yaptırılan yerin yeterince steril olmaması, aletlerin yeterince steril olmaması gibi durumlarda enfeksiyon ve yara oluşumu kaçınılmaz olacaktır.

Özellikle bazı yerlerde kullanılan aletlerin steril olmaması ve delik açılması sırasında tecrübesizlikten kaynaklanan bazı hatalar enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir. Enfeksiyon oluşumunun ve yaraların dikkate alınmaması, enfeksiyonun yayılmasına ve buna bağlı olarak ciddi komplikasyonların oluşumuna neden olabilmektedir. Özellikle enfeksiyonun geç teşhisi, yara kapansa bile kalıcı izlerin oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tarz piercing, dövme ve hızma gibi faktörlerde hem kişinin profesyonelliği, kullandığı aletlerin sterilliği ve yaptırılan yerin temizliği iyi seçilmeli ve ona göre yaptırılmalıdır.

Hızma Sonucunda Neden Yara Oluşur?

Hijyen Eksikliği

Hızma sonucunda oluşan yaraların büyük bir çoğunluğunu hijyen eksikliği oluşturmaktadır. Hızma yaptırılan yerin iyi seçilmemesi, kullanılan aletlerin yeterince hijyenik de olmaması, kişinin tecrübesizliği sonucunda bu tarz yaraların ve enfeksiyonların oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Enfeksiyon oluşumu ve geç farkedilmesi durumunda yara iyileşmesi olsa bile kalıcı izler oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden yukarıda da belirtildiği gibi bu faktörlerin iyi seçilmesi ve hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

Enfeksiyon oluşumu veya yara oluşumu olması halinde hızma çıkarılmalı ve yara oluşan bölge iyice temizlenmeli ve doktor kontrolünde yazılabilecek ilaçlarla enfeksiyonun atılması gerekmektedir.

Alerji

Alerji, vücudun bir savunma mekanizmasıdır. İnsan vücudu birçok maddeye karşı alerjik reaksiyon sergileyebilmektedir. Günlük hayatta kullandığımız materyaller, güneş, polen gibi birçok madde insan vücudunda alerjik reaksiyonların oluşumuna neden olabilmektedir. Hatta daha önce alerji oluşumu gözlenmeyen kişilerde, daha sonradan kullanılan bazı maddeler alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Kullanılan hızmanın neden yapıldığı, içerisinde bulunan maddeler, delik açımı sırasında kullanılacak materyaller gibi birçok faktör alerjik reaksiyonların gözlenmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tarz durumlarda kullanılan maddeye dikkat edilmesi çok önemlidir.

Hızmaya karşı oluşabilecek alerjik reaksiyonlarda hızma kesinlikle o bölgeden uzaklaştırılmalıdır. Çünkü bölgede yara oluşumu var ise ve alerjik reaksiyonların devam etmesi, bölgede kalıcı bir hasar oluşmasına neden olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. test na covid 19 dedi ki:

    Ja naprawdę doceniam twoją pracę, Świetny post test na covid 19 test na covid 19.

BİR YORUM YAZ