Reklam

İç Baldır Ağrısı

  • 02 Ekim 2017
  • 2.234 kez görüntülendi.
İç Baldır Ağrısı

Bacağın ayak bileği ile diz arasında kalan kısmı baldır olarak tanımlanmaktadır. Bacaktaki en büyük kas gruplarından olan baldırda kimi zaman ağrı sorunu baş gösterebilmektedir. Bacak ve baldır bölgeleri, tüm gün vücudun ağırlığını üstlendiklerinden ve dengede durma konusunda etkin rol oynadıklarından genellikle fazla baskıdan-yükten kaynaklı baldır ağrısı sorunu görülür. Ancak her baldır ağrısının nedeni bu denli basit olmayabilir. Enfeksiyon, şeker hastalığı, çeşitli damar rahatsızlıkları baldır ağrısının altında yatan sebep olabilir.

Baldır Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Bacak ve baldır bölgemiz sürekli olarak dışarı ile temas halindedir. Yürürken, koşarken hatta otururken dahi olası travma etkenlerine müsait bölgelerdendir. Buna bağlı olarak baldıra alınabilecek sert hasar veya darbeler, baldırlara doğru fazla yük binmesi gibi etkenler baldırda ağrı oluşumunu tetikleyebilir. Özellikle fazla kilo veya obezite problemi olan kişilerde buna bağlı baldır ağrısı şikayetine sık rastlanmaktadır.

Travma etkenleri kas, bağ, tendon yapılarından herhangi birinde hasara yol açarak ağrı oluşumunu tetikleyebilir. Eğer baldıra doğru şiddetli bir fiziksel darbe alındıysa, derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

2-)Damar Hastalıkları

Vücutta kanın ve çeşitli besinlerin, doku ve organlara taşınması işlemi damarlar sayesinde gerçekleştirilir. Vücudumuzun pek çok bölgesinde bulunan damalar, bacak ve baldır kısmında da bulunmaktadır. Bu bölgedeki damarlarda çıkabilecek sorunlar, hastalıklar kendini baldırda ağrı ve şişlik gibi belirtilerle gösterebilir.

Özellikle bacakta damar tıkanıklığı akabinde sık gözlenir. Damar tıkanıklığına bağlı olarak kan dolaşımında aksama meydana gelir ve bacakta veya baldırda ağrı gözlenir. Ancak ağrı hissi tek başına bu bölgedeki damarlarda tıkanıklı olduğu anlamına gelmez. Eğer ağrı ile birlikte; şişlik, yanma hissi, yürürken artan ağrı, geceleri artış gösteren kramplar söz konusuysa derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

3-)Enfeksiyon

Ciltteki ağrıların olası nedenlerinden biri de enfeksiyondur. Baldır bölgesinin daha önce yaralanması ve akabinde bu bölgede enfeksiyon, iltihap oluşması halinde ağrı ve yanma şikayetleri baş gösterebilir. Bundan kaynaklı ağrıyı önlemenin yolu, enfeksiyonun giderilmesidir ve kesinlikle gözardı edilmemelidir.

4-)Sinir Sıkışması

Beyine veri akışı sağlayarak, duyu iletimini gerçekleşmesinde etkili sinirlerde; fazla ve uzun süreli baskıya bağlı olarak sinir sıkışması problemi baş gösterebilir. Vücudun her bölgesinde olabilen sinir sıkışması sorununa bacak ve baldırda da rastlanabilir. En bilindik belirtileri; ilgili bölgede uyuşma, ağrı ve batma hissidir.

5-)Şeker Hastalığı

Kanda bulunan glikoz seviyesinin artması akabinde baş gösteren şeker hastalığına bağlı olarak bacakta ağrı, kramp ve şişlik gibi şikayetler baş gösterebilmektedir. Ağrı iç bacak kısmında yani baldırda da gözlenebilir. Fakat tek başına ağrı, şeker hastalığı tanısında yeterli değildir. Gerekli tetkik yöntemleri ve doğru tanı için muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

İç baldır ağrısı problemi hafif darbe, hasara bağlı basit etkenlerden oluşabileceği gibi çok ciddi damar ve şeker hastalıklarının göstergesi olabilir. Bu yüzden ağrıların kesinlikle gözardı edilmemesi, esas nedeninin öğrenilmesi için tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ