İdrar Bulanıklığı

İdrar Bulanıklığı

Vücudumuzdaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan özel sıvı, idrar olarak tanımlanır. Böbreklerden zararlı maddelerin süzülmesi akabinde idrar sıvısı meydana gelir. İdrarın rengi, kokusu ve yapısı çoğu zaman bir çok hastalığın tanısında kullanılan önemli detaylardan biridir.

Zaman zaman idrar renginde değişim meydana gelebileceği gibi yapısında da bir takım farklılıklar gözlenebilir. Göze çarpan bulanık idrar; böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi pek çok sağlık sorunuyla bağlantılı olabilir. Fakat bulanık yapıdaki idrar, doğru tanı için tek başına yeterli bulgu değildir. Gerekli test ve diğer bulguların izlenmesi için sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

İdrar Bulanıklığı Nedenleri Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Mesane, idrar kanalları ve sidik torbasını(üretra) yapıları idrar yolunu oluşturur. Bu yapılardan herhangi birinde baş gösterebilecek enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonunun başlıca nedenleri şunlardır;

  • Genital bölge temizliğine dikkat edilmemesi: Genital bölge temizliğine yeterli oranda dikkat edilmemesi, bu bölgede bakteri oluşumlarına zemin hazırlayarak enfeksiyona yol açabilir. Tuvalet temizliğinin (tuvalet kağıdının arkadan öne değil de, önden arkaya doğru uygulanması) doğru yapılması bu konuda oldukça önemlidir.
  • Cinsel ilişki: Enfeksiyon bakteri temelli olduğundan cinsel ilişki de bu duruma yol açabilmektedir. Partnerlerden birinin genital bölge temizliğine önem vermemesi, bakterilerin bulaşmasına yol açarak idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Bu yüzden iki tarafında temizliğine dikkat etmesi önerilir.

Altında bakteri yatan idrar yolu enfeksiyonu hastalığının birkaç nedeninden yukarıda bahsedilmiştir. Aşağıdaki bulgulardan bir veya birkaçı mevcutsa muhakkak uzmana başvurulması önerilir.

  • İdrara sık çıkma isteği,
  • Sürekli olarak idrar yapma isteği,
  • İdrar yaparken yanma hissiyatı,
  • Kötü kokulu idrar

Böbrek Taşı

İdrar yoluyla vücuttan atılacak maddelerin böbreklerde birikmesi sonucunda böbrek taşı meydana gelebilir. Böbrek taşı yapısı gereği idrar yolu ile dışarı atılamayacak kadar büyük olduğundan, mesanede ve idrar yolu bölgesinde şiddetli ağrılara yol açabilmektedir.

Genellikle belirtileri böbrek taşının üst idrar yoluna gelmesiyle baş gösterir. Böbrek taşının başlıca belirtileri şunlardır;

  • İdrar renginde değişim: Normalde olduğundan koyu ve kokulu idrar. Bulanık veya kanlı idrar.
  • Ağrı: Karın bölgesinde şiddetli ağrılar. Çoğunlukla bıçak gibi giren ağrı şeklinde tarif edilir.
  • Çok sık idrara çıkma: Gün içinde çok fazla idrara çıkma isteği.
  • İdrar yaparken yanma hissi

İdrar renginde değişim, kokusunda ağrılık veya idrarın bulanık olması gibi bulgular mevcutsa altında çok ciddi sağlık sorunları yatıyor olabileceğinden gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ