İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Maydanoz Kürü

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Maydanoz Kürü

İdrar yolları enfeksiyonları, günümüzde yaşlı ya da genç farketmeksizin sıkça rastlanılan bir durumdur. Kadınlarda idrar yollarının kısa olması, enfeksiyonun idrar yollarına geçmesini kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunun görülme sıklığı, erkeklere oranla çok daha fazladır.

Ciddi ağrılara neden olabilen bu rahatsızlığın en önemli belirtisi idrar yapımı sırasında ve sonrasında ortaya çıkan yanma ve ağrı hissidir. Bunun dışında sürekli olarak idrara çıkma, idrarda meydana gelen bulanıklık ve idrar yapımı sırasında hissedilen ağır koku, sürekli olarak şişlik hissi durumu gibi birçok belirtisi vardır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için ilaçla veya doğal olarak birçok yöntem bugüne kadar karşımıza çıkmıştır.İlaçla tedaviden bahsedecek olursak; idrar yolları enfeksiyonlarının önlenebilmesi için, iltihabın vücuttan atılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle enfeksiyonun kaynağı teşhis edilerek, doktor kontrolünde yazılabilecek reçetelerle enfeksiyonun vücuttan atılması sağlanabilmektedir.

Doğal yöntemlerden bahsedecek olursak; bunlardan birisi de maydanoz kürü ile yapılan tedavidir. Maydanoz birçok hastalığın komplikasyonlarının azaltılması için kullanılan doğal bir enfeksiyon gidericidir. Maydanozun etkilerinden bahsedecek olursak;

  • İdrar sökücü olarak etki göstererek, idrar miktarının arttırılmasını sağlar.
  • Bağırsakların ve böbreklerin çalışmasını düzenleyerek oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.
  • İnsan vücudundan toksinlerin atılmasında büyük rol oynar.

Birçok kişi ilaçların kimyasal bir üretim sonucunda meydana geldiği için ilaç kullanmaktan çekinmiş ve doğal yöntemlere yönelmeye başlamıştır. Bu doğal tedavi yöntemlerinden birisi de idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılan maydanoz kürüdür. İdrar yolları enfeksiyonları genellikle bakteriyel enfeksiyon sonucunda ortaya çıkmaktadır. Maydanozun enfeksiyon giderici özelliği ve idrar söktürücü özelliği bu rahatsızlığın komplikasyonlarının azaltılmasında büyük rol oynamaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları İçin Maydanoz Kürü Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz kürü için 1 demet maydanoz, bal, zeytinyağı ve limon gereklidir. Maydanozlar küçük küçük doğranır. Limon kabukları da küçük bir şekilde doğranıp maydanoz ile karıştırılır. Daha sonra maydanozlar ve limon kabukları bir miktar su içerisinde kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra antioksidan aktivitesinin arttırmak için bal ve limon suyu ilave edilir. Sık olarak tüketimi bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabileceği için genellikle az tüketilmesi önerilmektedir.

İdrar yolları rahatsızlıkları gibi enfeksiyonel rahatsızlıklarda doktor kontrolünden geçmek daha faydalı olacaktır. Fakat enfeksiyonun başlangıcında, belirtilerin ve yan etkilerin artması halinde, maydanoz kürü gibi doğal yöntemler kullanılarak komplikasyonların azaltılması sağlanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ