İğne Batması Tarzında Ağrı ve Elektriklenmeler

İğne Batması Tarzında Ağrı ve Elektriklenmeler

Vücutta meydana gelen iğne batması tarzındaki ağrılar ve elektriklenmeler birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bunların belki de en başında yetersiz beslenme vardır. Aslında bu ağrıları vücudumuza iyi bakmadığımız zaman bize verdiği sinyaller olarak algılayabiliriz.

İğne Batması Tarzında Ağrı Ve Elektriklenmeler

Vücuttaki ağrı ve elektriklenmeler, yeterli miktarda su içmediğimizde, düzenli bir beslenme alışkanlığımız olmadığında ya da vücudumuzun alması gereken vitamin ve mineralleri almadığımızda sıkça karşımıza çıkan bir sağlık problemidir. Her ne kadar basitmiş, geçiciymiş gibi dursa da, vücudumuzun isteklerini yerine getirmememiz durumunda daha ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Meydana gelen uyuşma, elektriklenme durumu aynı zamanda başka bir rahatsızlığın da bir sonucu olarak meydana gelebilmektedir.

Vücutta Ağrı Ve Elektriklenme Neden Olur?

1-)Romatizma

Romatizma, özellikle genetik olduğunda çocuklarda bile görülebilen bir eklem rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık sonucunda vücutta, özellikle eklem yerlerinde ağrı ve uyuşma sıkça karşılaşılan bir bulgudur. Burada maalesef evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz bir tedavi bulunmamaktadır. Bunun yerine günde 1,5 litre suyunuzu için, günün belirli saatlerinde güneşe çıkarak D vitamini ihtiyacınızı karşılayın ve uzun olmayan yürüyüşler yapın. Yine beslenmeniz ve vitamin, mineralleri almanız çok önemlidir. Bu şekilde ağrının şiddetini düşürebilir ve en az şekilde etkilenebilirsiniz.

2-)Vitamin Eksikliği

Biraz öncede değinmiş olduğumuz gibi vücuttaki vitamin eksikliği bu tarz şikayetlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda vitaminsiz kalan vücutta, tırnaklarda sararmalar, diş eti kanamaları, ciltte sararmalar gibi fiziksel olarak değişimlerde meydana gelebilmektedir. Bunların yanında da, daha çabuk uzuv uyuşmaları ve ağrıları olur, dış etkenlere karşı daha savunmasız olursunuz ve vücudunuzun bağışıklık sistemi daha çabuk etkilenir.

Vitamin eksikliğini gidermek için, gün içinde sık sık meyve tüketebilirsiniz. B12 dediğimiz vitamin eksikliğinin sonunda vücutta sık sık elektriklenmeye rastlanabilir. Bu elektriklenme saçları etkileyeceği gibi nereye dokunursanız dokunun sık sık çarpılmanıza neden olmaktadır. Bu yüzden beslenme düzeninizi korumaya özen göstermelisiniz.

3-)Sinirsel Rahatsızlıklar

Sinirler, vücudumuzdaki her uzuv ve organ ile iletişimi sağlayan hücrelerdir. Bu hücreler zarar gördüğündeki bu zarara verebileceğimiz en iyi örnek dış darbelerdir, işlevlerini tam olarak yerine getiremeyeceği gibi, zarar gördüğü bölgede hissizliğe de sebep olabilmektedir. Aynı şekilde vücutta iğne batması gibi ağrılar ve elektriklenme de sinirlerin zarar görmesi sonucu karşımıza çıkabilecek şikayetlerdir.

4-)İlaç Yan Etkileri

Bazı ilaçların yan etkilerinde bu tarz şikayetler görülebilmektedir. Sürekli olarak kullanmanız gereken bir ilaç varsa, bu ilacın yan etkileri iğne batma hissi ya da elektriklenme olabilmektedir. İlaçların şöyle bir sistemi vardır; yan etkileri daha çok sürekli kullanımda kendini göstermektedir. Bu yüzden belki ilk başlarda bu şikayetleriniz olmayabilir fakat birkaç kullanımdan sonra elektriklenme ya da ağrılar hissedebilirsiniz. İlaçlarınızı yazan doktora ise bu şikayetlerinizi bildirmeniz oldukça önemlidir.

Vücuttaki İğne Batması Ağrı Ve elektriklenmenin Tedavisi

  • Kullanmış olduğunuz bir ilaç varsa, bu ilaçtan kaynaklı mı, değil mi diye bir süre kendinizi dikkatli bir şekilde dinlemeniz gerekmektedir. Eğer ilacın yan etkisi olduğunu düşünüyorsanız, muhakkak doktorunuza başvurarak belirtileri anlatmalısınız.
  • Çoğu zaman bu belirtilerin besin düzensizliğinden kaynaklandığını söylemiştik. Yediklerinize dikkat etmeniz gerektiği kadar bol bol su içmeye de özen göstermelisiniz. Vücut susuz kaldığı zaman farklı reaksiyonlar da gösterebilmektedir, ayrıca vücudun ihtiyacından daha az su içmek böbreklerinizi de etkilemektedir.
  • Herhangi bir nedenden dolayı bu tarz sıkıntılar çekmiyorsanız, yani beslenmeniz yerindeyse ve ilaç da kullanmıyorsanız kesinlikle doktora gitmelisiniz. Romatizma ile ilgili bir rahatsızlık ya da başka bir hastalığın başlangıcı olabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ