İki El Bileğinde Morarma

İki El Bileğinde Morarma

Vücudun çeşitli bölgelerinde baş gösterebilen morluklara, el bileklerinde de rastlanabilmektedir. İki el bileğinde birden gözlenen morarmalar kişinin hemen paniğe ve endişeye kapılmasına neden olur. Endişenin nedeni; morlukların genellikle damar rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilmesidir. Oysa ki vücuttaki her morluk damar rahatsızlıklarını işaret etmez. Altında yatan pek çok neden olabilir.

Vücutta Morluklar Neden Olur?

Yalnızca el bileklerinde değil, vücudun herhangi bir bölgesinde gözlenen morlukların nedenlerini bu içerikte detaylı bir şekilde inceledik.

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir yerine doğru alınan sert darbe veya hasarlar neticesinde deride morluk gözlenebilir. Özellikle yanlışlıkla yere düşmek, sehpaya çarpmak veya kazara darbe almak gibi olayların akabinde sık görülür. Bu sebepten oluşan morluğa genellikle ağrı ve acı eşlik eder. Morluğun altında yatan esas neden; darbe ile birlikte damarların hasar görmesidir.

Hafif darbelerden kaynaklı morluklar genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Fakat çok ciddi ve şiddetli hasarlar söz konusuysa, daha ciddi sağlık sorunları gözlenebileceğinden muhakkak doktora gidilmelidir.

Kullanılan Bazı İlaçlar

Tedavi aşamasında hali hazırda kullanılan ilaçlar bir takım yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu etkilerden birine örnek; ciltte çok kolay şekilde morlukların baş göstermesidir. Kan ve ciltte inceltici etkiye sahip olan ilaçların kullanılması akabinde sık gözlenebilir. Balık yağı, aspirin bu ilaçlara örnek verilebilir. İlaç kullanımı direkt olarak ciltte morluğa sebebiyet vermez. Ancak en ufak darbede dahi deride eskiye oranla daha çabuk ve kolay morluk oluşmasına yol açar.

Damar Hastalıkları

Herhangi bir ilaç kullanımı ve travma etkeni olmadan birden bire beliren morluklar; damar hastalıkları veya başka bir takım rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Hormonal değişimlere veya başka sebeplere bağlı olarak vücutta toplardamarları ve atardamarları arasında köprü görevi üstlenen kılcal damarlarda çatlama gibi sorunlar gözlenebilir. Kılcallarda oluşan çatlaklarsa deride morluk şeklinde göze çarpar.

C Vitamini Eksikliği

Sağlıksız ve dengesiz beslenme programlarının izlenmesini takiben vitamin eksikliği baş gösterir. Özellikle C vitamini eksikliği damar ve dokuların güçlenmesi açısından önem taşımaktadır. Yeterli miktarda C vitamini alınmamasına bağlı olarak damarlarda ve dokuda zayıflama gözlenerek morluk baş gösterebilir. Hem sağlık hem de olası morluk oluşumunu önlemek adına gün içinde öğünler atlanmamalı ve sağlıklı beslenme programları izlenmelidir.

Farkedilen morluklar ciddi sağlık sorunlarının bulgusu olabileceğinden doğru tanı ve tedavi amaçlı uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ