İlacın Vücuttan Atılma Süresi

İlacın Vücuttan Atılma Süresi

İlacın vücuttan atılma süresi için bu ilacın atılma sürecini bilmek önemlidir. İlacın vücuttan atılma sürecine ise adme adı verilir. Bu geçen evre absorbsiyon, dağılım, metabolizma ve eliminasyon olarak dört aşamadan oluşur. İlaç vücuda girdikten sonra gerekli olan ağrılı bölgeye ulaşır ve orada emilir. Bu ilk aşamadır. Daha sonra ilaç o bölgede emilip etken maddesi dağılmaya başlar. Böylece ilaç etkisini de gösterecektir. İlaç vücutta eriyecek ya da küçük parçalar haline gelecektir. Son aşama ise ilacın vücuttan atılması olacaktır. Bu atılma direkt şekilde de olur ya da karaciğerden elimine edilerek atılır.

İlacın vücuttan atılması demek; ilacın etkili olan yönünün gerçekleşip artık işe yaramayan yerinin vücuttan atılması demektir. Kısacası ilacın böbreğe ulaştığı yerde ilaç vücuttan atılmaya başlıyor demektir. Böbreklerden süzülüp idrar yolu ile çıkacaktır.

İlacın Vücuttan Atılma Süresi

Bu durum tamamiyle kişinin metabolizmasına bağlıdır. Özellikle ilacı alan kişinin böbreklerinin çalışma sistemi, karaciğer metabolizması ve alkol tüketip tüketmelerine bağlıdır. İlacın etken maddesi, yardımcı maddesi ve alınma şekli ayrıca önemlidir. Özellikle alkol kullanımına dikkat edilmesi gerekir. İlacı aldıktan 24 saat sonra alkol alınmalıdır. Yoksa öldürücü etkisi olabilir ya da ilacın etkisini arttırıp azaltabilir.

İlaçlar alındıktan sonra ya metabolize olur yani vücuda girdikten sonra değişikliğe uğrar ya da hiç değişmeden vücuttan atılır. Genellikle ilacı metabolize eden organ karaciğerdir. Bu ilaçlar ya dışkı veya idrar ile atılır ya da metabolit haline gelerek vücuttan atılır. Karaciğer sahip olduğu enzimler sebebiyle ilaçları daha kolay okside eder ve kimyasal reaksiyonlarını kolaylaştırır. Karaciğer bazen de ilaçları safra kesesi yoluyla atar. Bu da ilacın en sonunda dışkı yoluyla atılmasıdır.

Karaciğerden başka böbreklerinde böyle bir işlevi vardır. Özellikle suda kolay çözünen ilaçlar bu yolla emilip atılır. Fakat yaşlandıkça böbreklerin aktifliği azalabilir. Bu sebeple vücuttan ilacın atımı daha zor olacaktır. Böyle bir durumda doktor, böbrek fonksiyonlarına göre ilacın dozunu ayarlar.

Bunlardan başka terleme, tükürük, anne sütü veya dışarıya verilen hava ile atılır. Ayrıca yenidoğan bebeklerde ilaç atımı daha zor olacağı için doktorlar bebeklerin kilosuna göre ilaç vermektedir. Çünkü bebeklerin metabolik enzim sistemleri henüz tam gelişmemiş olur.

İlacın vücuttan atılma süresi tamamiyle ilacın cinsine ve kişinin metabolizmasına bağlıdır. Her ilaç şu kadar saat sonra vücuttan dışarı çıkar diye kesin bir kanı yoktur. Örneğin ağız yoluyla alınan ilaçlar önce mide ve bağırsaklarda emilip oradan böbreklere geçerek süzülür ve dışarı atılır. Ama bazı ilaçlar vardır ki mideden sonra kana karışması gereklidir. Haliyle bu süreçte biraz vakit alacağı için ilacın daha sonra vücuttan atılması da vakit alacaktır. Ayrıca ilaçların aç veya tok karnına alınması da etkilidir. Aç karnına alınan ilaçlar kana daha çabuk karıştığı için vücuttan daha hızlı atılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ