Ispanağın Bilmeniz Gereken 10 Faydası

Ispanağın Bilmeniz Gereken 10 Faydası

Çocukluk döneminden itibaren ebeveynler tarafından da fazlaca önerilen ıspanağın 10 faydasını sizler için derledik.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan ıspanağın halk arasında en bilindik yararı; vücut direncini arttırıcı ve güçlendirici olduğudur. Bunun dışında pek çok faydası bulunan ıspanağın 10 faydasını aşağıda inceleyebilirsiniz.

1-)Kilo Vermenizi Sağlar

Ispanağın bol protein ve vitamin deposu olmasının yanı sıra kalori ve yağ oranı açısından oldukça zayıf olması, kilo vermeyi kolaylaştırıcıdır. Öğünlerde bir porsiyon kadar bu lifli sebzeyi salata veya yemek olarak tüketerek formda kalmanız mümkün.

2-)Kabızlık Sorununu Önleyicidir

 

Lif açısından zengin bu yeşil sebzenin bir diğer faydası ise sindirimde etkin rol oynayarak, kabızlık problemini gidermesidir. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve bağırsakların harekete geçmesini sağlayarak, sindirim sorunu yaşayan kişilerin derdine deva niteliğindedir.

3-) Kemiklerin Gelişimini ve Sağlığını Koruyucudur

İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde, kemik sağlığı açısından ıspanak tüketimi büyük önem taşımaktadır. Ispanak tüketimi kemik sağlığını koruyarak, kemiklerde kırık-çatlak gibi daha başka kemik rahatsızlıklarının da önleyicisidir.

4-)Göz Sağlığı Açısından Etkilidir

Ispanak, göz sağlığını koruyucu ve göz sağlığı açısından yararlı besinlerin başında gelmektedir. Özellikle yaşlılıkla birlikte baş gösteren görme bozukluklarında etkin rol oynamaktadır.

5-)Vücut Direncini ve Kuvvetini Arttırıcıdır

Ispanağın hiç şüphesiz en bilindik faydası; vücut direncini arttırmasıdır. Ispanağın bu faydası yalnızca fiziksel olarak değil zihinsel açıdan da mevcuttur. Kişinin zihinsel ve fiziksel yorgunluğunun önüne geçerek, vücut direncinin arttırılmasını sağlar.

6-)Kansızlığı Önleyicidir

Ispanağın içeriğinde bulunan bol miktardaki demir, kansızlığın giderilmesinde etkilidir. Bu yüzden çoğu zaman kansızlık sorunu olan kişilere, ıspanak tüketmesi tavsiye edilir.

7-)Cilt Sağlığını Koruyucudur

Her ne kadar fiziksel sağlık ön planda tutulsa da, cilt sağlığı da bir hayli önemlidir. Ispanağın içinde bulunan A, E, C ve K vitaminleri cilt sağlığında önemli rol oynayarak daha parlak cilde sahip olmanızı sağlar.

8-)Yüksek Tansiyona İyi Gelir

Halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon rahatsızlığına da iyi gelen yiyeceklerin başında ıspanak bulunmaktadır. Düzenli olarak ıspanak tüketmek, kan basıncı yüksekliğinin önüne geçerek yüksek tansiyona iyi gelen yöntemlerden biridir.

9-)Bağışıklık Sistemini Güçlendiricidir

Vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ıspanağın etkisi büyüktür. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudun daha iyi direnç göstermesini sağlar. Öğünlerde salata veya yemeğin içerisinde az miktarda ıspanak yemek dahi vücut sağlığı açısından önem taşımaktadır.

10-)Kalp ve Damar Hastalıklarında Etkilidir

Vücut sağlığı ile beslenmenin ilişkisi tartışılmaz gerçeklerden biridir. Ispanağın en önemli faydalarının biri; kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Olası bu tarz rahatsızlıkları önlemek ve vücut sağlığının korunması açısından olabildiğinde düzenli şekilde ıspanak tüketmekte fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ